18/10/2024
PharmaShooticals 4 13 13 8 - 38 -
Κουκουβάγιες BC 13 2 10 23 - 48 -

Κουκου-τζα στην 4η περίοδο και νίκη για τους "Νυχτόβιους"

Τη νίκη πήραν οι Κουκουβάγιες BC ενάντια στους PharmaShooticals με σκορ 38-48 και ανατροπή στην 4η περίοδο.

Η 1η περίοδος άνηκε στην Κουκουβάγιες BC. Με εξαιρετική άμυνα δεν άφησαν περιθώρια στους PharmaShooticals και πήραν διαφορά. Στο τέλος του δεκαλέπτου είχαν το προβάδισμα με σκορ 4-13.

Στην 2η περίοδο οι ρόλοι αντιστράφηκαν και οι PharmaShooticals πήραν το προβάδισμα με οδηγό την άμυνα. Στη λήξη του ημιχρόνου το σκορ ήταν υπέρ τους με 17-15.

Οι PharmaShooticals κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα και να το αυξήσουν στην 3η περίοδο. Σε μία συνολική εικόνα του δεκαλέπτου οι ομάδες έμειναν κοντά αλλά στο τέλος του οι PharmaShooticals ήταν μπροστά με 30-25.

Στην 4η περίοδο οι Κουκουβάγιες BC έκαναν βραδινές πτήσεις και ανέτρεψαν το σκορ με εξαιρετική άμυνα και αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Πήραν διαφορά ασφαλείας και δεν κοίταξαν πίσω τους με αποτέλεσμα να πάρουν τη νίκη με 38-48.

Ο τίτλος του Novibet MVP πέρασε στα χέρια του Κυριάκου Μουταλίδη με 18 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Από την πλευρά των PharmaShooticals ξεχώρισε ο Λευτέρης Κόκκινος με 6 πόντους και 18 ριμπάουντ.

PharmaShooticals: Καίσαρης 13 (3), Κόκκινος 6, Μακρίδης 2, Μαυρόπουλος, Μελίδης, Μεστβιρισβίλι 5, Μοσχοβίτης 4, Τρυφερίδης 4, Φωτιάδης 4

Κουκουβάγιες BC: Shtika 4, Αραμπατζής, Γκιουλομίδης 6, Εφραιμίδης 10, Καραθεοδώρου, Μουταλίδης 18 (1), Μπάρμπας, Μπούτσικας Π. 9 (2), Μπούτσικας Χ., Ουζούνης 1