28/05/2024
Pink Paper 9 8 14 9 - 40 -
Gangsters 11 15 24 12 - 62 -

Κουμάντο έκαναν οι Gangsters!

Οι Gangsters κυριάρχησαν στη δυνατή μάχη κόντρα στους Pink Paper, των οποίων επικράτησαν με 40-62 στον Άγιο Νικόλαο. Όταν οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς κατάφεραν να φτιάξουν μία πολύ καλή διαφορά, την οποία μπόρεσαν να κρατήσουν μέχρι το τέλος ώστε να φτάσουν στη 3η νίκη τους (3-2). Οι Pink Paper δεν στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων του παιχνιδιού και δεν βρήκαν απάντηση στα ξεσπάσματα των Gangsters, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να πέσουν στο 2-4.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το Νιφόρα να «ζεσταίνεται» και με δύο δικά του τρίποντα έφερε τους φιλοξενούμενους το 2-6. Ο Ανδρουτσόπουλος απάντησε με τον ίδιο τρόπο (5-6), ωστόσο στη συνέχεια χρειάστηκαν οι βολές του Μποτσάκου για να βρουν λύση επιθετικά οι Pink Paper (7-9). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το καλάθι του Κάζη ο οποίος διαμόρφωσε το 9-11.

Οι γηπεδούχοι έκαναν το προσπέρασμα με τον Μποτσάκο να γράφει το 14-13, αλλά δεν χάρηκαν για πολύ το προβάδισμά τους, μιας και ο Γεωργόπουλος έβαλε μπροστά την ομάδα του με 14-15. Ο Νιφόρας ξαναχτύπησε πίσω από τα 6,75 και σε συνεργασία με τον Τσάκωνα έφτιαξαν ένα σερί 0-10 που έφερε το σκορ στο 14-23. Οι «Ροζ» έκαναν λίγα πράγματα επιθετικά και στη δεύτερη περίοδο και πήγαν στο ημίχρονο όντας πίσω με 9 πόντους, με τους Gangsters να προηγούνται 17-26.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου οι Pink Paper έριξαν τη διαφορά στο τρίποντο (24-27), αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ξανά τη στιγμή τους για να απομακρυνθούν. Νιφόρας και Γεωργόπουλος ανέλαβαν να φέρουν εις πέρας αυτή τη δουλειά, ενώ στην εξίσωση μπήκε και ο Τσάκωνας, με το σκορ να πηγαίνει στο 31-42. Οι Gangsters εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ και η διαφορά ανέβηκε κι άλλο, με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 31-50.

Η απόσταση ξέφυγε ακόμα και πάνω από τους 20 πόντους (33-56), με τους Gangsters να έχουν πλέον τον απόλυτο έλεγχο στο ματς. Ο Τσάκωνας δεν άφησε το «πόδι από το γκάζι» και έτσι το +22 δεν άλλαξε μέχρι τη τελευταία κόρνα της λήξης, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 40-62.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Νιφόρας με 27 πόντους, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 6 ριμπάουντ. Από τους Pink Paper ξεχώρισε ο Γιώργος Κοντομίχος με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Pink Paper (Μποτσάκος): Ανδρουτσόπουλος 5(8ρ.), Καρπούζης, Κονταρίνης 10(8ρ.), Κοντομίχος 9(8ρ.), Κωλέττης, Μποτσάκος 16(2ρ.)

Gangsters (Βρύλλης-Κεχρής): Γεωργόπουλος 8(8ρ.), Κάζης 5(7ρ.), Λάιος Γ. 4(7ρ.), Μακρής, Νιφόρας 27(6ρ.), Στουρνάρας 3(2ρ.), Τσάκωνας 15(9ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο των Gangsters!