26/05/2022
Optimus Priamus 14 7 12 8 - 41 -
Escapers 6 9 19 12 - 46 -

Κούρασαν τον Optimus Priamus οι Escapers!

Δύο στα δύο για τους Escapers στον πρώτο όμιλο της Summer D2-League, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική λύγισαν στο φινάλε την εξάδα του Optimus Priamus με 41-46 στο Athens Sports Hall!

Με 4 πόντους του Σιώπκα και καλάθι του Μπομπότη, οι Escapers προηγήθηκαν με 2-6 στα πρώτα τρία λεπτά της συνάντησης. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με προσωπικό show του Παπαδάκου, αλλά και βοήθειες των Νομικού, Φουντουλάκη και Ορφανουδάκη, προσπέρασαν με 14-6, τρέχοντας 12-0 σερί.

Μέχρι τα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι βρίσκονταν μπροστά με διψήφια διαφορά 12 πόντων, 18-6, χάρη σε δίποντα των Καλτσάκα – Λέκκα. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι Escapers βρήκαν ρυθμό και με δράστες στην επίθεση τους Ιωσηφίδη, Μπομπότη, Γαρίνη και Βενέτη, μείωσαν στους 6, 21-15!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα της Κεφάλα βρήκε τα πατήματά του και με τρεις τρίποντες βόμβες του Σταματόπουλου και 6 πόντους του Βενέτη, προσπέρασε με 23-29. Το μόνο που κατάφερε ο Optimus Priamus ήταν να μειώσει στον πόντο, 33-34, με τον Παπαδάκο να σκοράρει 5 πόντους και τον Λέκκα 3, ενώ από 2 είχαν οι Νομικός – Καλτσάκας. Σκορ τρίτης περιόδου 33-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Escapers είχαν περισσότερες δυνάμεις και με μεγάλα σουτ των Σταματόπουλου, Σιώπκα και Βενέτη, έφτασαν στη νίκη με 41-46. Πάλεψαν μέχρι το τελευταίο λεπτό οι γηπεδούχοι για να φύγουν νικητές από τον Κολωνό, ωστόσο οι 7 πόντοι που πέτυχε ο Παπαδάκος δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/12 βολές, 15/52 δίποντα και 2/13 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 3/6 βολές, 14/48 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος του Optimus Priamus ο Παπαδάκος με 23 πόντους (double-double), έχοντας 3/7 βολές, 7/14 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Μάζεψε 22 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη. Betsson mvp των Escapers ο Βενέτης με 11 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 4/6 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Optimus Priamus (Νομικός): Παπαδάκος 23 (2), Φουντουλάκης 2, Καλτσάκας 4, Λέκκας 5, Ορφανουδάκης 3, Νομικός 4

Escapers (Κεφάλα): Γκόλιας, Τάγκας 2, Ιωσηφίδης 3 (1), Σιώπκας 11, Βρακάς, Βενέτης 11 (1), Γαρίνης 2, Μπομπότης 4, Σταματόπουλος 13 (3)

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα του Optimus Priamus!