25/10/2021
Harlems 12 10 21 17 - 60 -
Titans 13 13 12 11 - 49 -

Κούρασαν τους Titans οι Harlems!

Δύο στα δύο για τους Harlems στον τέταρτο όμιλο της Master League, καθώς εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι οι Titans κατέβηκαν με μια πεντάδα και επικράτησαν με 60-49 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων!

Πολύ καλό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Titans στο ματς, καθώς με 5 πόντους του Ηλιαδάκη και 4 του Κοζομπόλη, προηγούνταν με 4-12, 2:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, στο φινάλε του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με προσωπικό show του Δαμίγου με 8 πόντους, πλησίασαν στον πόντο, 12-13.

Η αντεπίθεση των Harlems συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με δίποντα των Σταυρόπουλου, Κοψιδά και Μότσιου, προσπέρασαν με 18-13. Στο υπόλοιπο, όμως, του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με ηγέτη τον Κοζομπόλη με 8 πόντους, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 22-26!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Τιτάνες να βρίσκονται στο +7, 29-36, με τους Πασσά και Ηλιαδάκη να πετυχαίνουν από 4 πόντους ο καθένας, 5:30 για το τέλος του δεκαλέπτου. Για ακόμη, όμως, μια φορά οι “Αμερικανοί” βρήκαν άμεσα τρόπο να απαντήσουν και με τους Κοψιδά (6π), Σταυρόπουλο (6π) και Μωυσίδη (4π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, προσπέρασαν με 43-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Harlems εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των αντιπάλων και με 11 πόντους του Κοψιδά, αλλά και 4 του Μότσιου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 60-49. Ξέμειναν από δυνάμεις στα τελευταία λεπτά οι Titans και έτσι δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν μέχρι τέλους τη νίκη, παρά τους 6 πόντους του Ηλιαδάκη και το τρίποντο του Τριανταφύλλου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/18 βολές, 22/74 δίποντα και 3/12 τρίποντα. Πήραν 61 ριμπάουντ, έδωσαν 20 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/21 βολές, 16/51 δίποντα και 3/14 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Κορυφαίος των Harlems ο Σταυρόπουλος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 βολές και 5/14 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Titans ο Κοζομπόλης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 βολές και 6/16 δίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 μπλοκ.

Harlems (Ρουσιώτης): Σκαρμέας, Διαμαντόπουλος, Καρράς 4, Μωυσίδης 4, Μότσιος 10, Σταυρόπουλος 12, Κοψιδάς 19, Δαμίγος 11 (3)

Titans (Ηλιαδάκης): Αλεφραγκής 2, Ηλιαδάκης 15 (2), Πασσάς 8, Κοζομπόλης 14, Τριανταφύλλου 10 (1)

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα της πεντάδας των Titans στο πρώτο μέρος, αλλά και η αλλαγή της εικόνας των Harlems στο δεύτερο ημίχρονο!