17/10/2019
Elitήριοι by pinguin.gr 12 16 3 22 - 53 -
Αγανάκτηση 16 10 20 14 - 60 -

Kourkoutes έρχεται η Αγανάκτηση!

Σε ένα δυνατό ματς, με ανατροπές και δραματικό φινάλε, η Αγανάκτηση επικράτησε δύσκολα των Elitήριων με 53-60 και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τους Kourkoutes!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα, με την Αγανάκτηση τελικά να προηγείται με 12-16 και τον Τάκη Τσατσάνη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 8 συνεχόμενους πόντους, ενώ 4 πρόσθεσε ο Γιώργος Σπηλιόπουλος. Το δίδυμο Ρηγόπουλου – Κωνσταντινάκου έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, με τον πρώτο να πετυχαίνει 6 πόντους και τον δεύτερο 4.

Στην δεύτερη περίοδο οι Elitήριοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, έτρεξαν 8-0 σερί και με δράστες τους Λαγωνικάκο (6π), Λόζο (4π) και Κωνσταντινάκο (3π), πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 28-26. Ο Μπέτσης με 6 πόντους σε εκείνο το σημείο ήταν αυτός που κράτησε κοντά στο σκορ τους φιλοξενούμενους, με τον Τάκη Τσατσάνη να έχει 2, φτάνοντας έτσι τους 10 πόντους συνολικά!

Με τους Γιουρμετάκη (6π), Μαρούτα (5π), Σωτηρόπουλο (4π) και Ψυχογιό (3π) να πετούν φωτιές στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, τρέχοντας 20-3 επιμέρους σκορ, το συγκρότημα των Σπηλιόπουλου – Βαζούρα έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 31-46. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για τους γηπεδούχους σε εκείνο το διάστημα σημείωσε ο Κωνσταντινάκος, ενώ μια βολή είχε ο Πατωνίδης. Σκορ τρίτης περιόδου 31-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Elitήριοι μπήκαν αποφασισμένοι για την ανατροπή και με τους Ξενόφο (11π), Πατωνίδη (6π) και Λόζο (3π) να φωνάζουν παρών, προσπέρασαν με 53-52, 2:30 για το τέλος. Ωστόσο, οι Γιουρμετάκης και Σωτηρόπουλος δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με 4 πόντους έκαστος, οδήγησαν την Αγανάκτηση στην πρόκριση με 53-60!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/26 βολές, 20/48 δίποντα και 1/13 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 15 λάθη. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 7/13 βολές, 19/46 δίποντα και 5/27 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Elitήριων ο Ρηγόπουλος με 6 πόντους, έχοντας 3/3 δίποντα, ενώ μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Mvp της Αγανάκτησης ο Μπέτσης με 12 πόντους, έχοντας 6/10 δίποντα, ενώ πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι.

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Ξενόφος 11, Πατωνίδης 10 (1), Ρηγόπουλος 6, Καρδάσης 2, Τσόκας 2, Λόζος 7, Κωνσταντινάκος 9, Λαγωνικάκος 6

Αγανάκτηση (Σπηλιόπουλος Α. – Βαζούρας – Τσάφος): Μπέτσης 12, Σωτηρόπουλος 9, Κλήμης, Σπηλιόπουλος Γ. 6, Γιουρμετάκης 10 (2), Μαρούτας 5 (1), Τσόκανος, Τσατσάνης Α., Τσατσάνης Τ.  10 (1), Ψυχογιός 8

Τι μας άρεσε: Τόσο η επιστροφή των Elitήριων από το 15, όσο και η ψυχραιμία της Αγανάκτησης στο φινάλε του αγώνα!