11/12/2021
Mad Frogs 20 8 13 14 - 55 -
Kourkoutes BC 11 23 12 13 - 59 -

Κουρκουτική ξανά η κορυφή!

Ξανά την μοναξιά της κορυφής του τρίτου ομίλου της Development League απολαμβάνουν από χθες το βράδυ οι Kourkoutes, καθώς στο ντέρμπι κορυφής της όγδοης αγωνιστικής κέρδισαν τους Mad Frogs με 55-59 στο κλειστό του Κολωνού!

Σαφώς ανώτεροι παρουσιάστηκαν οι Mad Frogs στο ξεκίνημα του ντέρμπι, καθώς με 5 πόντους του Brkic, 5 του Καραντζούνη, 4 του Κατσαρού και βοήθειες των Χόντα – Γιαννόπουλου, προηγήθηκαν με 20-11. Ο Μανιουδάκης με 6 πόντους, ο Αθανασίου με 3 και ο Νακόπουλος με ένα δίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι Kourkoutes επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό και με τους Τσάκωνα (8π), Βεϊσάκη (6π), Αθανασίου (5π) και Μανιουδάκη (4π) να πετούν φωτιές, βρέθηκαν από το -9 στο +6, 28-34! Λίγα πράγματα από τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο, με τον Κωστόπουλο να βάζει ένα τρίποντο και τους Χόντα, Καραντζούνη και Brkic να συνδράμουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες των δύο ομάδων, με την παρέα του Σαρακηνού να διατηρεί με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια της με 41-46, με τους Αθανασίου, Βεϊσάκη, Μανιουδάκη και Τσάκωνα να σκοράρουν μέσα από την ρακέτα. Το συγκρότημα του Καραμήτσου κράτησε σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο ο Brkic με τους 8 πόντους που πέτυχε, ενώ ένα τρίποντο είχε ο Γιαννόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 41-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Mad Frogs, αν και έχαναν με 41-50, κατάφεραν με μεγάλα σουτ των Καραντζούνη (7π) και Κωστόπουλου (4π) να γυρίσουν το ματς, 51-50, 3:00 για το τέλος. Ωστόσο, στο φινάλε του ντέρμπι οι Kourkoutes ήταν πιο ψύχραιμοι και με ηγέτη τον Καντιώτη με 8 πόντους, δύο βολές του Μανιουδάκη, αλλά και τεράστιο καλάθι του Βεϊσάκη, έφτασαν στη νίκη με 55-59!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 16/26 βολές, 12/45 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη πλευρά, οι νικητές είχαν 12/21 βολές, 16/50 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 5 μπλοκ.

Πολυτιμότερος για τους Mad Frogs ο Brkic με 17 πόντους (double-double), έχοντας 8/9 βολές, 3/13 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα. Κορυφαίος για τους Kourkoutes ο Αθανασίου με 11  πόντους (double-double), έχοντας 2/5 βολές, 3/5 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Mad Frogs (Καραμήτσος): Κατσαρός 6, Καραμήτσος, Χόντας 5, Γιαννόπουλος 6 (1), Brkic 17 (1), Αδαμόπουλος 1, Καραντζούνης 14 (3), Κωστόπουλος 6

Kourkoutes (Αθανασίου): Καντιώτης 11, Νακόπουλος 2, Σαρακηνός, Τριανταφύλλου, Πλέστης, Τσάκωνας 8 (2), Μανιουδάκης 16, Αθανασίου 11 (1), Βεΐσάκης 10 (2), Τρωιάνος 1

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!