14/05/2023
Brothers United 17 14 19 15 - 65 -
Paraliers 12 13 9 14 - 48 -

Κουτουζής λαμπρός οδηγεί τους Brothers United!

Κυριακή απόγευμα στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Evolution Summer League, οι Brothers United πραγματοποιώντας εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο πέτυχαν ακόμη μια νίκη, αυτή τη φορά ενάντια στους Paraliers, με σκορ 65-48!

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Παύλο Κουτουζή με 29 πόντους, 7 ριμπάουντ και 9 ασίστ! Στην αντίπερα όχθη, ο Ζήσης Τσαϊρέλης είχε 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Ο Παύλος Κουτουζής από το ξεκίνημα του αγώνα κατέθεσε στο παρκέ του κλειστού των βορείων προαστίων τα διαπιστευτήρια του! Ο έμπειρος γκαρντ στο πρώτο δεκάλεπτο πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ στο ενεργητικό του!Στην αντίπερα όχθη, ο Ζήσης Τσαϊρέλης αποτελέσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του με 6 πόντους. Η περίοδος έκλεισε, με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 17–12.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ναι μεν είχαν το προβάδισμα καθόλη τη διάρκεια της περιόδου, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν μία διαφορά ασφαλείας έναντι των αξιώμαχων αντιπάλων τους, με το τέλος του ημιχρόνου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με σκορ 31–25. Ο Κουτουζής για ακόμη μία φορά ξεδίπλωσε απλόχερα το πλούσιο ταλέντο που τον χαρακτηρίζει ως παίκτη, πληγώνοντας τον αντίπαλο με 10 πόντους. Στον αντίποδα, ο Πασχολοπουλος ηγήθηκε των προσπαθειών τον Brothers με 4 πόντους.

Οι παίκτες του Μαρκάτου επέστρεψαν στο παρκέ με σκοπό να επιβάλουν την κυριαρχία τους, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κατέβασαν τον αντίπαλο τους στους εννέα πόντους και με τους Κόντο, Μπιτζή και Πίτο να παίρνουν τη σκυτάλη του σκοραρίσματος, κατάφεραν να οδηγηθούν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού έχοντας προβάδισμα δεκαέξι πόντων με σκορ 50–34.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν απειλήθηκαν σε κανένα χρονικό σημείο, κράτησαν το προβάδισμα καθόλη τη διάρκεια του και και με τον Κουτουζή να προσθέτει ακόμα έξι πόντους στο πλούσιο ενεργητικό του, οδηγήθηκαν σε ακόμη μία νίκη με σκορ 65–48.

Οι Brothers United είχαν 17/34 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 4/9 βολές, 39 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 1 κόψιμο και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 18/59 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 9/18 βολές, 42 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα και 2 λάθη.

Brothers United(Μαρκατος): Κανελλόπουλος 8, Καράμπελας 4, Κοντός 4, Κουτούζης 29,  Μπιτζής 10, Πίττος 4, Αβούρης 6.

Paraliers(Σκόρδος): Κατσαλίγκος 9, Μπραϊμνιώτης 7, Πασχόπουλος 4, Σωτηρόπουλος 5, Τσαγκάνης 9, Τσαϊρέλης 14!

Τι μας άρεσε: Η μπασκετική παράσταση του Παύλου Κουτουζή!