17/09/2023
Komic Mastoras BC 6 8 12 6 6 38 -
Iguana Pacers 4 7 7 14 9 41 -

Κουτσά - στραβά τα κατάφεραν οι Pacers!

Ποδαρικό με το δεξί για τους Iguana Pacers στον 12ο όμιλο του Basketaki Cup, καθώς κερδιααν τον Komic Mastora με 38-41 στην παράταση!

Πολύ κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τον Komic Mastora να προηγείται με 6-4, χάρη σε 4 πόντους του Λίγγρη και καλάθι του Γουρδούμπα, ενώ ο Γιαννόπουλος πέτυχε και τους 4 πόντους των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 4 πόντους του Γρηγοράκη και τρίποντο του Τράσση, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 14-11. Ο Γιαννόπουλος με 3 πόντους και οι Στυλιανός - Καπετανάκης με ένα δίποντο έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των Iguana Pacers στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Λίγγρης πήρε εκ νέου μπρος και με 6 συνεχόμενους δικούς του πόντους, το συγκρότημα του Σερεβέτα βρέθηκε στο +8, 26-18. Τους Iguana Pacers κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Γιαννίκας, Γιαννόπουλος και Ανδριώτης. Σκορ τρίτης περιόδου 26-18!

Με καλάθι του Λίγγρη στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στους 10, 28-18. Κάπου, εκεί, όμως, οι φιλοξενούμενοι ξύπνησαν και με 7 πόντους του Γιαννόπουλου και 5 του Γιαννίκα, έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση, 32-32!

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Iguana Pacers κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή και με μεγάλα σουτ των Γιαννόπουλου, Γιαννίκα και Καπετανάκη, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 38-41. Για τον Komic Mastora στην παράταση βρήκαν στόχο οι Λίγγρης, Μελέκος και Γρηγοράκης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/4 βολές, 16/51 δίποντα και 1/18 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 15/27 βολές, 10/41 δίποντα και 2/16 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 4 μπλοκ.

Πολυτιμότερος του Komic Mastora ο Γρηγοράκης με 8 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα, ενώ μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες. Betsson mvp των Iguana Pacers ο Γιαννόπουλος με 21 πόντους, έχοντας 10/14 βολές, 4/11 δίποντα και 1/5 τρίποντα, ενώ πήρε 9 ριμπάουντ και έκανε 3 λάθη.

Komic Mastoras (Σερεβέτας): Γρηγοράκης 8, Γουρδούμπας 4, Κυριαζόπουλος, Λίγγρης 14, Μαρμαράς 4, Μελέκος 1, Χρυσοχοΐδης, Τράσσης 7  (1)

Iguana Pacers (Φαρούπος): Ανδριώτης 2, Γιαννόπουλος 21 (1), Γιαννίκας 10 (1), Καπετανάκης 4, Στυλιανός 4, Φαρούπος

Τι μας άρεσε: Το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού!