31/01/2022
Αλκοολικός Αστέρας 5 20 7 10 - 42 -
Γιουγκοπιάστηκα 18 8 11 23 - 60 -

Κρατάει τη νίκη και συνεχίζει η Γιουγκοπιάστηκα!

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για το πρωτάθλημα της Development 1 , η Γιογκοπιάστηκα  πραγματοποίησε την όγδοη νίκη στη διοργάνωση , καθώς επικράτησε του Αλκοολικού Αστέρα με 42-60  .

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Παντελή Κορωνάκο , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , μοίρασε ασίστ, κυριάρχησε στους  αιθέρες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 16 πόντους στο ενεργητικό του .

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με τρείς πόντους διαφορά , 5-2 , με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και με ένα εντυπωσιακό 0-16 να κλείνουν το δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με σκορ 5-18 . Πρώτος σκόρερ για τη Γιουγκοπιάστηκα ήταν ο Κορωνάκος με 7 πόντους , ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης είχε 7 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι παίκτες του Βαγγέλη Σκλάβου μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , αφού πίεσαν στην άμυνα , κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους  με το τέλος τους πρώτου ημιχρόνου να τους βρίσκει στο μείον ένα , 25-26  . Ο Αντωνόπουλος σε αυτό το διάστημα πέτυχε 10 πόντους , ενώ ο Τσάνταλης είχε 4 .

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πλέον ισορροπημένο της αναμέτρησης , καθώς οι Κέρβεροι αύξησαν τη διαφορά στους έξι πόντους , 25-31 ,ο Αστέρας μείωσε στους τρεις ,30-33 , με τον Τσάνταλη και τη παρέα του να κλείνουν τη περίοδο έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων , 32-37 . Ο Κορωνάκος  πέτυχε  5 πόντους  , ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Αντωνόπουλος  .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν την όγδοη νίκη στο πρωτάθλημα της Development 1 με 42-60 . Ο Τσάνταλης πέτυχε 7 πόντους , ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Γιάννης .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παντελής Κορωνάκος  με 16 πόντους , 10 ριμπάουντ , 6 ασίστ και 2 κλεψίματα  , ενώ για τους ηττημένους ο Ιωάννης Γιάννης είχε 18 πόντους , 16 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο .

Η Γιουγκοπιάστηκα είχε 22/50 δίποντα , 3/17 τρίποντα , 7/15 βολές , 53 ριμπάουντ , 12 ασίστ ,  8 κλεψίματα , 4 κoψίματα και 11 λάθη , ενώ ο Αλκοολικός Αστέρας είχε 13/47 δίποντα , 3/21 τρίποντα , 7/13 βολές , 40 ριμπάουντ , 3 ασίστ , 10 κλεψίματα και 11 λάθη .

Αλκοολικός Αστέρας(Σκλάβος): Αντωνόπουλος 17 , Λουκόπουλος  , Σκλάβος , Γιάννης 18 , Τσοπανέλης  , Πρωτόπαπας 7  .

Γιουγκοπιάστηκα(Τσάνταλης) : Κορωνάκης 16 , Μπαντράς   , Πατάγιας  , Παπαγεωργίου 6 , Τσάνταλης 15 , Νικολαΐδης 4 , Σακαρέλος 12 , Πλένος 2 , Λάππας 5  .

Τι μας άρεσε : Η απόδοση του Παντελή Κορωνάκο καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης!