16/03/2024
All Blacks 14 7 5 13 - 39 -
Αλκοολικός Αστέρας 5 19 10 19 - 53 -

Κρατάει τη νίκη ο Αλκοολικός!

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με αιχμή του δόρατος τον Χερβατίδη με 6 συνεχόμενους πόντους, ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Μετά από τρία αγωνιστικά λεπτά, ο Αλκοολικός αποφάσισε επιτέλους να παίξει άμυνα, βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με επιμέρους 1-15, πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 21-24. Ο Ραφιάς με 6 πόντους κυριάρχησε μέσα στο ζωγραφιστό, ο Πρωτόπαπας πήρε την σκυτάλη με 5 πόντους και ο Φουρνογεράκης ήρθε να κεράσει το γλυκό με 5 επίσης, για το προβάδισμα των φιλοξενούμενων.

Ο ρυθμός δεν έπεσε στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά οι ομάδες ήταν χαρακτηριστικά άστοχες με τον ελαφρώς καλύτερο Αλκοολικό να στέλνει τη διαφορά στο + 8. Ο Αχείμαστος έκανε όλη την βρώμικη δουλειά καθαρίζοντας το ριμπάουντ σε επίθεση και άμυνα προσφέροντας και 3 πόντους, με τον δαιμόνιο Παπασπύρο να ανεβάζει στροφές με 5 πόντους για το 26 – 34. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι All Blacks σκόραραν με το σταγονόμετρο με Σαμαρτζή και Τσαλουκίδη να πετυχαίνουν τα μοναδικά καλάθια εντός παιδιάς.

Ο Αλκοολικός Αστέρας είχε βάλει το νερό στο αυλάκι και αυτό φρόντισε να το επιβεβαιώσει και στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Με τον Ραφιά(6) να κερδίζει τις περισσότερες μάχες μέσα στην ρακέτα και τους Φουρνογεράκη(2) - Παπασπύρο να σκοράρουν από την περιφέρεια, δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν το ροζ φύλλο. Η ομάδα του Τσαλουκίδη που ήθελε αλλά δεν μπορούσε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ, είχε τους Μπούρο και Χερβατίδη να ξεχωρίζουν με 4 πόντους αμφότεροι, με το τελικό 31 – 53 να γράφεται στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Νίκος Φουρνογεράκης με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Μπαλντατσίδης με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα.

All Blacks(Τσαλουκίδης): Μπαλντατσίδης 8(9ρ.) Μπούρος 5(13,ρ.) Σαμαρτζής 6(8ρ.), Σπυρόπουλος, Τσαλουκίδης 4, Τσαμάλης 6, Χερβατίδης 10(7ρ.)

Αλκοολικός Αστέρας(Πρωτόπαππας): Αχείμαστος 3(12ρ.),Παπακωνσταντίνου 2, Παπασπύρος 13, Πρωτόπαπας 7(7ρ.), Ραφιάς 12(10ρ.), Τσαμακίδης, Φουρνογεράκης 16(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Η γρήγορη αντίδραση των μετέπειτα νικητών, τη στιγμή που έμειναν πίσω με διψήφια διαφορά.