09/04/2023
Circle BC 21 12 10 26 - 69 -
Gerakas Hawks 13 16 20 18 - 67 -

Κράταγε το καλύτερο για το τέλος η Circle!

Κυριακή βράδυ στο κλειστό των Μελισσίων στην αυλαία της regular season του πρώτου ομίλου της Evolution, η Circle με bazeer beater του Μπακόπουλου στην εκπνοή της αναμέτρησης, επικράτησε των Γέρακας Hawks με σκορ 69-67, πραγματοποιώντας την δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Βασίλη Μανσόλα με 28 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα . Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Νίκος Κουμεντάκης είχε 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Οι «μωβ» μπήκαν στο κλειστό των βορείων προαστίων με διάθεση να αποχαιρετήσουν τη διοργάνωση με τις καλύτερες δυνατές εντυπώσεις. Οι Μανσόλας και Ζυγούρης πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στο διάστημα αυτό πετυχαίνοντας 9 και 8 πόντους αντίστοιχα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν ως πρώτο σκόρερ τους Γιαννακάκη και Κουμεντάκη με 4 πόντους έκαστος. Το δεκάλεπτο έκλεισε, με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 21–13.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού ή επιθετική συγκομιδή των γηπεδούχων μπορεί να μειώθηκε κατά δέκα πόντους, αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε να κλείσουν το ημίχρονο με το υπέρ τους 33–29. Οι Μανσόλας και Ζυγούρης ηγήθηκαν για ακόμα μία φορά των προσπαθειών της ομάδας τους, πληγώνοντας τον αντίπαλο με 4 πόντους ο καθένας. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η παρέα του Πικάση ανέβασε την απόδοση στο παιχνίδι της, με τον Γιαννακάκη(5π) να αποτελεί το καλύτερο παίκτη των Hawks στη περίοδο αυτή!

Το τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης ανήκε εξολοκλήρου στους φιλοξενούμενος, καθώς το κέρδισαν με το επιμέρους 19-20. Οι Hawks  περιόρισαν τον αντίπαλο τους στους 10 πόντους και με τους Κουμεντάκη και Πικάση να αναλαμβάνουν δράση, κατάφεραν να οδηγηθούν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού με το υπέρ τους 43–49. Η «μωβ» πραγματοποίησαν το χειρότερο επιθετικά δεκάλεπτο του αγώνα και είχαν ως πρώτο σκόρερ τον εξαιρετικό Μανσόλας(6π).

Η τέταρτη περίοδος είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ καθόλου τη διάρκεια του. Ωστόσο η Circle εκμεταλλευόμενη τα ηγετικά χαρακτηριστικά του Μπακόπουλου στην εκπνοή του αγώνα, κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη με σκορ 69–67, αποχαιρετώντας την διοργάνωση με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Η Circle είχε  28/57 δίποντα, 3/22 τρίποντα,4/8  βολές, 38  ριμπάουντ, 13   ασίστ, 16 κλεψίματα και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 22/53 δίποντα, 5/15 τρίποντα , 8/18 βολές, 49 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 19 λάθη.

Circle(Ζαφειρόπουλος): Δόβας 2, Ζαφειρόπουλος 15, Ζυγούρης 17, Καλούδης 1, Καραπαναγιώτης, Μανσόλας 28, Μπακόπουλος 6.

Γέρακας Hawks(Πικάσης): Βουλουμάνος 3, Γιαννακάκης 16, Δασκαλάκης, Κουμεντάκης 17, Λιγνός 10, Παλλαντζάς 5, Πικάσης 13, Τζελέπης.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Μανσόλα, αλλά και το buzzer του Μπακόπουλου!