21/01/2023
Destroyed Pistons 10 13 8 15 - 46 -
Brooklyn Nerds 19 4 11 7 - 41 -

Κρατάνε την νίκη οι Destroyed Pistons!

Το απόγευμα του Σαββάτου 22 Ιανουαρίου στο Basketaki Arena, σε ένα παιχνίδι που είχε αμφίρροπη εξέλιξη σε όλη σχεδόν την διάρκεια του αγώνα, οι Destroyed Pistons απέδειξαν την βαθμολογική τους θέση καθώς ακόμα και στην μέτρια τους μέρα, επικράτησαν 46 – 41 απέναντι στους πολύ μαχητικούς Brooklyn Nerds.

Το φαβορί ήταν οι Πίστονς, αλλά οι Nerds έκαναν πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο, σκόραραν πολύ εύκολα και με τον Φορτσάτο να είναι όνομα και πραγμα με 6 πόντους, τον Νικολαΐδη να ακολουθεί με 5 και τον Τσιάμαλο να βάζει ένα τρίποντο, ξέφυγαν 10 – 19. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, τα Πιστόνια δεν έβρισκαν εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, με Καλογερόπουλο και Καρατσίκο να ξεχωρίζουν με ένα τρίποντο έκαστος.

Άλλαξαν ρόλους οι ομάδες στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν απόλυτα το ματς και το σκορ ημιχρόνου να είναι ισόπαλο 23 – 23. Ο Σπανόπουλος πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 9 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Μουιμπούα, που πέτυχε 4 και έβγαλε και σπουδαίες άμυνες. Για τους πολύ άστοχους και άνευρους Nerds, από ένα καλάθι πέτυχαν Πανδής και Φορτσάτος.

Το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν φτωχό επιθετικά από τις δύο ομάδες, με τους Nerds ελαφρώς καλύτερους να έχουν προβάδισμα με 31-34. Νικολαΐδης, Χωριανόπουλος, Ζαμπούρας και Τσιάμαλος έδιναν τις λύσεις στους προπορευόμενους, ενώ για τους γηπεδούχους απαντούσαν Σπανόπουλος με 4 και Ρουκουνάκης – Κάππας με ένα καλάθι.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Πίστονς, επέβαλαν απόλυτα τον ρυθμό τους, με τον Σπανόπουλο να κερνάει και τον Μουιμπούα να κάνει πάρτι στο αντίπαλο καλάθι με 9 από τους 15 πόντους της ομάδας του, για το τελικό 46-41. Οι Nerds δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν σε εκείνο το σημείο, με τους Ζαμπούρα(4) και Φορτσάτο(3) να παλεύουν,χωρίς όμως να μπορέσουν να αλλάξουν την κατάσταση.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Μανώλης Πανόπουλος με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευστάθιος Φορτσάτος με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Pistons είχαν 13/59 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 8/14 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Οι Nerds είχαν 14/43 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 1/11 βολές, κατέβασαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 21 λάθη.

Destroyed Pistons (Σπανόπουλος): Βερβαινιώτης, Κάππας 4, Καλογερόπουλος 3(14ρ.), Καρατσίκος 6, Μητσογιάννης, Μουιμπούα 13, Ρουκουνάκης 2, Σπανόπουλος 18.

Brooklyn Nerds(Κοντορουχάς): Ζαμπούρας 9(12ρ.), Κοντορουχάς , Κόσσυβας 2, Λιατόπουλος, Νικολαΐδης 6, Πανδής 2, Τσιάμαλος 6(12ρ.), Φορτσάτος 11(11ρ.), Χωριανόπουλος 5.

Τι μας άρεσε: Ο χαρακτήρας του νικητή που έχουν χτίσει οι Pistons!