08/02/2023
Salonica Titans 13 4 11 20 - 48 -
Leathal Pistols 20 8 16 14 - 58 -

Κρατάνε την πρωτιά οι Pistols!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Pistols και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι από το πρώτο λεπτό, με τον Καραγκιαούρη να είναι ασταμάτητος στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι Salonica Titans δεν άργησαν να απαντήσουν με τον Βανδήρα να ευστοχεί σε μεγάλα τρίποντα και να διαμορφώνει το 13-20.

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός έπεσε και από τις δύο ομάδες καθώς κυριαρχησαν τα λάθη και οι κακές επιλογές. Αυτό οφέλησε περισσότερο τους φιλοξενούμενους οι οποίοι ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο με τα καλάθια του Μιχέλη και του Πρωτογερόπουλου. Οι Salonica Titans δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις με συνέπεια στη επίθεση και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 17-28.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Pistols μπήκαν αποφασισμένοι να ανεβάσουν και άλλο την διαφορά και να κλειδώσουν την νίκη. Με όμορφες συνεργασίες του Θανάση Κάλλια και του Ευαγγελίδη κατάφεραν να πάρουν την μεγαλύτερη διαφορά στον αγωνά. Οι Salonica Titans προσπάθησαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους με τον Δελανδρέα και τον Σαρασίτη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους διαμορφώνοντας το 28-44.

Στην τέταρτη περίοδο οι Salonica Titans τα έδωσαν όλα για να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Πίεσαν τους αντιπάλους τους και με τον Αξά να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση μείωσαν την διαφορά. Οι Pistols δεν άργησαν να απαντήσουν και με τον Καραγκιαούρη να δηλώνει παρόν πετυχαίνοντας κρίσιμους πόντους κοντά στη ρακέτα, πήραν την νίκη με το τελικό 48-58.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε νο Γιώργος Καραγκιαούρης με 14 πόντους, 16 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Θοδωρής Βανδήρας με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Salonica Titans: Δελανδρέας 7, Σαρασίτης 6, Βανδήρας 16(4), Παγώνης, Καλαθάς 4, Τσιβελεκίδης, Αξάς 13, Νούτσιας, Τράκας.

Pistols: Μιχέλης 11, Καραγκιαούρης 14(1), Πρωτογερόπουλος 7(1), Κουκουρέλης, Ρωσσίδης 2, Α. Κάλλιας 2, Θ Κάλλιας 16, Ευαγγελίδης 8.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των Salonica Titans καθώς δεν παράτησαν ποτέ το παιχνίδι.