02/10/2022
Myrmidons BC 13 10 15 27 - 65 -
Reptors 17 12 22 21 - 72 -

Κράτησαν την νίκη στο τέλος, οι Rapetors!

Στο κλειστό των Μελισσίων για το Basketaki Cup, οι Rapetors μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι έκαμψαν την αντίσταση των Myrmidons με σκορ 65-72 .

Οι φιλοξενούμνοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Αντώνη Σακελλαρόπουλο, καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, βοήθησε στα ριμπάουντ, έβγαλε σπουδαίες άμυνες και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία τελειώνοντας την αναμέτρηση με 19 στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ, 3-4 και 5-8, εν συνεχεία αύξησαν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους στους εφτά, 7-14, για να έρθει η αντίδραση της ομάδας του Πετρόπουλου, αφού με ένα υπέρ της επιμέρους 6-3 έκλεισε τη περίοδο στο μείον τέσσερα με σκορ 13-17  . Ο εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα Παύλος Κορρές πέτυχε 13 πόντους, ενώ ο Κοσκινάς είχε 3 .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι Rapetors με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Δόβα και Ευάγγελο Κορρέ να ηγούνται των προσπαθειών τους προηγήθηκαν με έντεκα πόντους διαφορά, οι αξιόμαχοι Myrmidons έφεραν την αναμέτρηση στην απόλυτη ισορροπία, 17-17, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν εκ νέου, καθώς με ένα επιμέρους 6-12 οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα έξι πόντων, 23-29 . Ο Ευάγγελος Κορρές πέτυχε 8 πόντους, ενώ ο Καλόσακας είχε 4 .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη πρωτοπορία στο σκορ, 28-34 και 33-42, με το τέλος της προτελευταίας στροφής να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με σκορ 38-51  . Ο Ευάγγελος Κορρές πέτυχε 5 πόντους, ενώ εκπληκτικός Καλόσακας είχε 8  .

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, είχαν απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ, κυριάρχησαν στους αιθέρες, έτρεξαν το γήπεδο με απόλυτη επιτυχία και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στα μέσα του δεκαλέπτου να αγγίζει τη διαφορά των είκοσι πόντων, 39-59, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τον Καλόσακα να πραγματοποιεί μια μπασκετική ραψωδία στο κλειστό των Μελισσίων μείωσαν λίγο στους τρεις, 64-67, με την προσπάθεια τους να μένει ημιτελής, καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τους Rapetors να πανηγυρίζουν τη πρώτη νίκη στη διοργάνωση με σκορ 65-72 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αντώνης Σακελλαρόπουλο με 19 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ για τους ηττημένους ο Δημήτρης Καλόσακας  είχε 27 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα .

Οι Rapetors είχαν 21/40 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 9/22 βολές, 30 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο  και 8 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/36 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 9/18 βολές, 34 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 1 λάθος .

Myrmidons(Πετρόπουλος): Basete 3, Βενέτης 2, Γαββάρης 2, Θωμάς, Νιωτάκης 7, Καλόσακας 27, Κοσκινάς 5, Λούης 2, Μπάτρης 9, Πετρόπουλος, Ραχωβίτσας 6, Σιμωνετάτος .

Rapetors(Σακελλαρόπουλος) : Αντωνόπουλος 2, Δόβας 13, Καίσαρης, Ευάγγελος Κορρές 18, Παύλος Κορρές 14, Παπαγεωργίου 3, Πατούλιας 3, Σακελλαρόπουλος 19 .

Τι μας άρεσε :Το εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο που παρακολουθήσαμε και από τις δύο ομάδες !