06/12/2021
Buzzer Eaters 16 15 7 16 - 54 -
Lobsters BC 14 9 12 13 - 48 -

Κράτησαν το αήττητο οι Buzzer Eaters!

Οι Buzzer Eaters τα βρήκαν δύσκολα το απόγευμα του Σαββάτου απέναντι στους εξαιρετικούς Lobsters , αλλά με μεγαλύτερη ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά και βγάζοντας χαρακτήρα νικητή, επικράτησαν με 52 – 46.

Το παιχνίδι ήταν πολύ γρήγορο με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω στην πρώτη περίοδο και τους Eaters να έχουν προβάδισμα με 16– 14. Ρίζος με 7 και Ζαννιάς με 5 οδηγούσαν τους γηπεδούχους στο προβάδισμα, ενώ για τους Lobsters, ο καυτός Φελλάς με τρία τρίποντα και 11 πόντους συνολικά , κρατούσε την ομάδα του σε απόσταση ενός καλαθιού.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι με τον Γιάννο να είναι πρωταγωνιστής στην επίθεση με 7 πόντους και των Ρίζο να ακολουθεί με 4 έχτισε διαφορά οχτώ πόντων(31-23). Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Ραχμάν έβρισκε λύσεις με Τρεντσιο(4), Φελλά και Λαδά , αλλά κηνυγούσε το σκορ.

Στην τρίτη περίοδο οι Lobsters μάζεψαν την διαφορά με τον Φελλά να βάζει δύο τρίποντα και τον Μπάρλα να βάζει άλλο ένα , ενώ το προβάδισμα για τους Eaters , κρατούσαν Ρίζος με 5 και Ζαννιάς με δίποντο (38-35)

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με Λαδά και Μπάρλα να σκοράρουν για τους φιλοξενούμενους και τους Ζαννιά με τρίποντο, Γιάννο και Ρίζο να γράφουν το 45 – 39. Στην συνέχεια οι Lobsters έτρεξαν σερί 0– 9 με τον Φελλά να βάζει άλλα δύο τρίποντα, παίρνοντας προβάδισμα 45 – 48. Ο χαρακτήρας νικητή που έχουν χτίσει όμως οι Buzzer Eaters , τους έκανε να δυναμώσουν την άμυνα τους και με Γιάννο, Ρίζο(4), Βουνισέα και Ζαννιά να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, να διαμορφώσουν το υπέρ τους τελικό 54 – 48.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Τάσος Ρίζος με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στράτος Φελλάς με 25 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Eaters είχαν 17 / 46 δίποντα, 5 / 22 τρίποντα, 5 / 10 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Οι Lobsters είχαν 0 / 35 δίποντα, 9 / 36 τρίποντα, 5 / 10 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Buzzer Eaters(Ζαννιάς): Γιάννος 11, Βουνισέας 6, Ρίζος 20 (12ρ.), Ζαννιάς 13, Δεδεμάδης , Δρούγκας 2, Καύκας 2(12ρ.), Λιγνός(9ρ.).

Lobsters (Ράχμαν): Λιαράκος, Φελλάς 25(9ρ.), Γεωργίου, Κοντάκος 3(9ρ.), Τρέντσιος 7, Μπάρλας 7, Αποστολάκος 1(6ρ.), Λαδάς 5(7ρ.), Ράχμαν.

Τι μας άρεσε: Το ενδιαφέρον που είχε το παιχνίδι μέχρι το τέλος του.