11/05/2023
Patras LakiStars 17 6 10 17 - 50 -
KLAFTA LABORAL BC 17 12 12 14 - 55 -

Κράτησαν την πρώτη θέση οι Klafta Laboral

Ματς για γερά νεύρα διεξήχθη στο «Promitheas Park» μεταξύ Klafta Laboral και Lakistars, με φόντο τις πρώτες θέσεις της Development League. Οι «κόκκινοι», αν και τα βρήκαν σκούρα κόντρα στους πολύ καλά διαβασμένους Lakistars, κατάφεραν να πάρουν μια δύσκολη και αρκετά αγχωτική νίκη (55-50), η οποία τους διατήρησε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, λίγο πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας.

Το παιχνίδι φάνηκε από το ξεκίνημα ότι θα είναι αρκετά ανταγωνιστικό, απέναντι σε δύο ομάδες με διαφορετικά προτερήματα για την καθεμιά. Οι μεν Lakistars υπερίσχυαν ξεκάθαρα στη front line με Χριστοδουλόπουλο και Σιδηρόπουλο να δεσπόζουν μέσα στη ρακέτα, ενώ η Klafta φημίζεται για την εξαιρετική της περιφέρεια, με ηγέτη τον Ζήση. Το Α' δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο και τελείωσε με σκορ 17-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το θέαμα δεν ήταν αντίστοιχο του πρώτου, με τις δύο ομάδες να κατεβάζουν αρκετά τον ρυθμό τους και τους Lakistars να εγκλωβίζονται στην ασφυκτική άμυνα της Klafta Laboral. Με επιμέρους σκορ 6-12 στη Β' περίοδο , οι Klafta Laboral πήγαν με προβάδισμα 6 πόντων στο ημίχρονο (23-29).

Στην επανάληψη, η Klafta Laboral μπήκε δυνατά, έχοντας ως σημείο αναφοράς τον Ζήση και επιχείρησε να επενδύσει στο προβάδισμα αυτό και κατάφερε να διατηρήσει μια διαφορά της τάξεως των 8-10 πόντων σε ολόκληρο το Γ' δεκάλεπτο και τελικά να το ολοκληρώσει στο +8 (33-41), μπαίνοντας από καλύτερη αφετηρία στην τελευταία περίοδο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι έγινε ξανά ντέρμπι, καθώς oι Lakistars δεν παράτησαν σε κανένα σημείο το παιχνίδι και το διεκδίκησαν μέχρι τέλους. Ωστόσο, οι νεανικοί Klafta Laboral, έστω και με μπόλικο άγχος, μπόρεσαν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους και να πάρουν την πολυπόθητη νίκη, που τους κράτησε στην κορυφή (50-55).

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Ζήσης, που τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ