24/04/2023
Δεν έχει 21 16 10 26 - 73 -
Fioretsina Salonica 26 16 24 17 - 83 -

Κράτησαν το αήττητο οι Fioretsina Salonica!

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά επιθετικά τον αγώνα με σκοπό να πάρουν γρήγορα κεφάλι στο σκορ και να φτιάξουν μία διαφορά ασφαλείας. Οι Fioretsina Salonica τελικά κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τις όμορφες συνεργασίες του Μιλκούδη και του Ταξιλταρίδη κάνοντας ένα μικρό σερί, όμως οι Δεν Έχει έμειναν κοντά στο σκορ με τον Μυλωνά να ξεκινάει ζεστός και να πετυχαίνει συνεχόμενα καλάθια διαμορφώνοντας το 21-26.

Οι Δεν Έχει προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση τους στη δεύτερη περίοδο, βελτιώνοντας την άμυνα τους και με τον Καλπαξίδη και τον Σαλασάσογλου να βρίσκουν ρυθμό κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί, όμως η Fioretsina Salonica συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού και να βρίσκει λύσεις στο πρόσωπο του Παπαβασιλείου και του Χατζηλιάδη, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 37-42.

Οι Fioretsina Salonica μπήκαν δυνατά στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και με τον Τετράδη και τον Μιλούδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών γα το αντίπαλο καλάθι κατάφεραν να κάνουν ένα μεγάλο σερί και να ξεφύγουν στο σκορ. Οι Δεν Έχει μπήκαν νωθρά στο παρκέ και παρά τις προσπάθειες του Βαβρίτσα και του Μυλωνα δεν μπόρεσαν να απαντήσουν, με αποτέλεσμα να δούν την διαφορά να φτάνει το 47-66.

Στην τέταρτη περίοδο οι Δεν Έχει εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των αντιπάλων τους και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά με τον Μυλωνά και τον Καλπαξίδη να είναι ασταμάτητοι, όμως οι Fioretsina Salonica βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Τζάμο και τον Φίλιππο Χαριτίδη και κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 73-83.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Σταμάτης Μιλκούδης με 18 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Για τους Δεν Έχει ξεχώρισε ο Νίκος Μυλωνάς με 32 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Δεν Έχει: Μυλωνάς 32(4), Κοντολέων, Καλπαξίδης 28(1), Σαλασάσογλου 6(2), Βαβρίτσας 4, Αλβανός, Λάμπρου, Βράκας 3(1).

Fioretsina Salonica: Χατζηλιάδης 10, Μιλκούδης 18(3), Φ. Χαριτίδης 5, Τζάμος 6, Παπαδόπουλος 4, Παπαβασιλείου 16(4), Τετράδης 13(3), Α. Χαριτίδης, Ταξιλταρίδης 11(2).

Τι μας άρεσε: Ο πλουραλισμός στην επίθεση των Fioretsina Salonica.