31/01/2023
Φαβορί-τες BC 7 14 15 13 - 49 -
Magoofyδες 12 4 16 7 - 39 -

Κράτησαν το προβάδισμα και πήραν την νίκη οι Φαβορί-τες!

Εκμεταλλεύτηκαν το νωθρό ξεκίνημα των αντιπάλων τους και με όμορφες συνεργασίες του Θαλασσινού και του Βασιλειάδη κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Οι Φαβορί-τες απάντησαν με τον Κεσίσογλου να πετυχαίνει δύσκολα καλάθια και να διαμορφώνει το 7-12.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι γύρισαν τον διακόπτη και με βάση την πολύ καλή αμυντική παρουσία τους έκαναν την ανατροπή. Η καλή άμυνα έδωσε ρυθμό στην επίθεση με τον Τοκμακίδη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακ΄τα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Magoofyδες δεν μπόρεσαν να βρούν λύσεις και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 21-16.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες ανέβασαν ρυθμό προσφέροντας όμορφο θέαμα στους θεατές. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πάρουν ξανά το προβάδισμα με τα καλάθια του Δάκη Γεωργόγλου, όμως οι Φαβορί-τες έβρισκαν απαντήσεις στο πρόσωπο του Μάντζιαρη και του Βλάχου διαμορφώνοντας το 36-32.

Στην τέταρτη περίοδο οι Magoofyδες προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά και να ξαναμπούν στο παιχνίδι με τα καλάθια του Kolev, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους. Οι Φαβορί-τες εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους και με όμορφες συνεργασίες και πλουραλισμό στην επίθεση πήραν την νίκη με το τελικό 49-39.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Παναγιώτης Τοκμακίδης με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Δάκης Γεωργόγλουμε 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Φαβοορί-τες: Κεσίσογλου 9, Χατζηαθανασίου 2, Τοκμακίδης 14, Βλάχος 6(2), Δημάσης 2, Μάντζιαρης 10,  Κύρκου 3, Καρακάνας 3.

Magoofyδες:  Σγούρος 2, Kolev 6, Δεδόπουλος 3(1), Βασιλειάδης 5, Θαλασσινός 8(2), Καραμανλίδης, Δ. Γεωργόγλου 15(2), Γ. Γεωργόγλου, Παράγκος.

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη εμφάνιση του Δάκη Γεωργόγλου.