66
86ers 19 17 16 14 - 66 -
In Da Hood 16 12 16 13 - 57 -

Κράτησαν το προβάδισμα του πρωτου ημιχρόνου και πήραν την νίκη οι 86ers!

Ξεκίνησαν πιο δυνατά οι 86ers και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Σπυρόπουλο να ξεκινάει ζεστός και να είναι ασταμάτητος στην επίθεση πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο για την ομάδα του. Οι In Da Hood απάντησαν γρήγορα με τα μεγάλα τρίποντα του Τζουμάνη και κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ διαμορφώνοντας το 19-16.

Οι 86ers ανέβασαν την απόδοση τους στη δεύτερη περίοδο και ανέβασαν την διαφορά με τις όμορφες συνεργασίες του Μουτσέλη και του Φραγγή να δίνουν ρυθμό στην ομάδα τους. Οι In Da Hood προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Φουτσιτζή και του Σίσκου, όμως η κακή αμυντική λειτουργία έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 36-28.

Οι In Da Hood μπήκαν με το πόδι στο γκάζι στην τρίτη περίοδο και τα έδωσαν όλα για να μειώσουν την διαφορά με τον Τζουμάνη και τον Κεσίδη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως οι 86ers έβρισκαν απαντήσεις σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Σπυρόπουλο και τον Καραγιάννη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Με αυτόν το τρόπο κράτησαν την διαφορά και έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 52-44.

Στην τέταρτη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με τους 86ers να ελέγχουν το παιχνίδι και να βρίσκουν σκορ μέσα από όμορφες συνεργασίες. Οι In Da Hood δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί καθώς δεν μπόρεσαν να προστατέψουν την ρακέτα τους και έτσι παρά τις προσπάθειες του Τζουμάνη και του Φουτσιτζή γνώρισαν την ήττα με το τελικό 66-57.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θανάσης Σπυρόπουλος με 34 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους In Da Hood ξεχώρισε ο Απόστολος Τζουμάνης με 29 πόντους και 5 κλεψίματα.

86ers: Καλιάτσος, Γερολυμάτος 2, Σπυρόπουλος 34(4), Συμεωνίδης 3(1), Μουτσέλης 14, Κουρουκλίδης, Καραγιάννης 6, Φραγγής 7(1).

In Da Hood: Νεοφώτιστοςς 2, Φουτσιτζής 12 (2), Τζουμάνης 29(6), Δόντσιος, Κυριακίδης 3, Παλλάκης,Κεσίδης 4, Βατακίδης 2, Σίσκος 5(1).

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη μονομαχία του Θανάση Σπυρόπουλου και του Αποστόλη Τζουμάνη.