13/10/2024
40φεύγα... 12 7 11 10 - 40 -
Khazad Dooms 8 16 17 11 - 52 -

Κράτησαν το αήττητο οι Khazad Dooms!

Αξιοποιώντας την εκτελεστική δεινότητα του Πρίφτη και τα οργανωτικά καθήκοντα του Κωφού, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και προηγήθηκαν στο τέλος του δεκαλέπτου με 12-8. Οι Dooms είχαν θετική παρουσία στο παρκέ, όμως έπρεπε να κάνουν καλύτερες επιλογές στην επίθεση για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασαν την απόδοσή τους, έδωσαν ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα και με καλάθια των Ναζλίδη, Γουρβάρη και Καλογερία έκαναν την ανατροπή και πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (19-24). Για τους γηπεδούχους ο Σταυρόπουλος ήταν αυτός που διακρίθηκε σημειώνοντας τους 5 από τους 7 πόντους της ομάδας του.

Οι φιλοξενούμενοι έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους, συνέχισαν να κυριαρχούν στο παρκέ στην επανάληψη και με πρωταγωνιστές τους Κασαπάκη, Γουρνάρη και Ντζερεμέ πήραν διψήφιο προβάδισμα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (30-41). Οι ε επιθετικές εμπνεύσεις των Αγγελόπουλου και Σταυρόπουλου δεν ήταν αρκετές για τους 40φεύγα που έπρεπε να ανεβάσουν στροφές στο τελευταίο δεκάλεπτο για να ελπίζουν σε ανατροπή.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι Dooms κάνοντας εξαιρετική διαχείριση και βάζοντας μεγάλα σουτ με τον Τσαντίλα κατάφεραν να πάρουν την πολυπόθητη νίκη για να κάνουν το 3/3 στον όμιλο. Οι γηπεδούχοι με εξαίρεση τον Σταυρόπουλο κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά και γνώρισαν δίκαια τη δεύτερή τους ήττα.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Ντζερεμές με double double και 12 πόντους (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταυρόπουλος με 15 πόντους.

40φεύγα (Κωφός): Αγγελόπουλος 10, Παγώνας, Πολυμενάκος, Πρίφτης 7, Σαπαλίδης, Στέφας 1, Σταυρόπουλος 15 (1), Σταφυλάς 2, Τσακίρης, Τσακίρης, Χρηστάκος 2, Βρεττός, Κωφος 3

Khazad Dooms (Σχινάς): Γουρνάρης 7, Καλογερίας 5, Κασαπάκης 6, Λυγερός 6 (1), Ναζλίδης 4, Ντζερεμές 12 (2), Ράπτης 2, Σέμα, Τσαντίλας 10 (1)

Τι μας άρεσε: Η συγκέντρωση που έδειξαν στην άμυνα οι Khazad Dooms