19/03/2023
Flying Circus 16 12 18 18 - 64 -
Space Jam 9 4 13 12 - 38 -

Κράτησε μέχρι τέλους η πεντάδα του Flying Circus!

Σε ένα ματς ειδικών συνθηκών όπως αυτό ανάμεσα στο Flying Circus και στην Space Jam στο οποίο κατέβηκαν να αγωνιστούν μόλις δύο πεντάδες, είναι δεδομένο πως το παιχνίδι θα το έπαιρνε η ομάδα με τις περισσότερες αντοχές. Αυτή ήταν τελικά η Flying Circus, η οποία δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, είχε τον έλεγχο του ματς και επικράτησε με 64-38, φτάνοντας έτσι στις 9 νίκες (9-13). Η Space Jam από την άλλη γνώρισε την 18η ήττα της (5-18) και παρέμεινε σε απόσταση από την ζώνη «ασφαλείας».

Στα του παιχνιδιού τώρα, οι φιλοξενούμενοι μόνο στα πρώτα λεπτά του ματς μπόρεσαν να μείνουν κοντά στους αντιπάλους τους, οι οποίοι όταν ανέβασαν κάπως τον ρυθμό τους ξέφυγαν. Την αρχή έκανε ο Σωτηρόπουλος που με τρίποντο έκανε το 10-7, ενώ Κάκιας και Αλεξάκης στη συνέχεια ανέβασαν το προβάδισμα του Flying Circus σε 16-7. Ο Παπαχαρίσης «χτύπησε» τελευταίος στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε με το σκορ στο 16-9.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να πετύχουν μόλις 4 πόντους! Για το Flying Circus, αντιθέτως, βρήκαν καλάθια οι 4 από τους συνολικά 5 παίκτες που ήταν διαθέσιμοι και έτσι η διαφορά ανέβηκε κι άλλο, φτάνοντας στο +15 (28-13).

Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε πιο πολύ μπάσκετ… αλάνας, καθώς η κούραση είχε πλέον επηρεάσει και τις δύο ομάδες που δυσκολεύτηκαν να ανταπεξέλθουν πλήρως στον αμυντικό ρόλο τους. Μαυροσκότης και Γιακουμής μείωσαν σε 32-20, αλλά έπειτα ο Κάκιας έπιασε δουλειά και το σκορ δεν άργησε να ξεμακρύνει κι άλλο φτάνοντας στο 43-22. Το φινάλε της τρίτης περιόδου βρήκε το Flying Circus να ελέγχει απολύτως το ματς, κρατώντας μία διαφορά 20 πόντων στα χέρια του (46-26).

Το τέταρτο δεκάλεπτο αποτελούσε μία τυπική διαδικασία. Οι γηπεδούχοι με την ίδια άνεση έφταναν στο σκοράρισμα και έτσι το υπέρ τους προβάδισμα παρέμενε σε υψηλά επίπεδα. Η Space Jam έδειχνε πως δεν μπορούσε να κάνει το κάτι παραπάνω και έτσι η κόρνα της λήξης βρήκε το Flying Circus να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με 64-38.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευάγγελος Κάκιας με 21 πόντους, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και 24 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Πέτσας με 10 πόντους, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 10 ριμπάουντ.

Το Flying Circus μέτρησε 25/68 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 2/9 βολές, 71 ριμπάουντ, αλλά και 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη και 3 μπλοκ. Από την άλλη η Space Jam είχε 16/47 δίποντα, 2/27 τρίποντα, 0/6 βολές, 40 ριμπάουντ, όπως και 8 ασίστ, 10 κλεψίματα, 11 λάθη και 5 μπλοκ.

Flying Circus (Πιπιλής): Σωτηρόπουλος 10(13ρ.), Αλεξάκης 13(12ρ.), Κάκιας 21(24ρ.), Δροσόπουλος 11(10ρ.), Πιπιλής 9(12ρ.)

Space Jam (Μαυροσκότης): Γιακουμής 10(7ρ.), Παπαχαρίσης 6(9ρ.), Μαυροσκότης 10(6ρ.), Πέτσας 10(10ρ.), Νίκου 2(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως ακόμα και με μόλις 5 παίκτες στη διάθεσή τους, οι δύο ομάδες χάρηκαν το παιχνίδι.