22/02/2022
Slam Ducks 6 10 4 13 - 33 -
Chicago Hulks 14 3 6 18 - 41 -

Κρατούν την νίκη οι Chicago Hulks!

Το βράδυ της Δευτέρας στο Basketaki Arena, σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί και ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας, οι μέτριοι στο συγκεκριμένο παιχνίδι Chicago Hulks , επικράτησαν δύσκολα με 33 – 41 απέναντι στους καλούς στην άμυνα , αλλά πολύ άστοχους στην επίθεση Slam Ducks.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι Hulks θέλησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και με τον Νάσσου να πρωταγωνιστεί στην επίθεση με 8 πόντους και τον Σιαχάμη να βάζει ένα τρίποντο, ξέφυγαν 6 – 14. Ο Μαργάνης πέτυχε και τους 6 πόντους των Ducks.

Η άμυνα των Slam Ducks , στραγγάλισε την επίθεση των Hulks στην δεύτερη περίοδο, καθώς πέτυχαν μόνο ένα καλάθι με τον Νάσσου, ενώ στην επίθεση , Μαυροζούμης με 5 και Μαργάνης με 3 πόντους, έβγαιναν μπροστά για το 16 – 17 του πρώτου ημιχρόνου.

Ακόμα πιο χαμηλό ήταν το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου(4-6), με τους Μαυροζούμη , Μπουτεράκο από τη μία και Νάσσου, Τσαρτσή (4) από την άλλη, να διαμορφώνουν το 20 – 23 για τους Hulks.

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι μπήκαν οι Hulks στην τέταρτη περίοδο και με τους Ν.Τιγγινάγκα κυρίως με 5 πόντους και Σιαχάμη με τρίποντο, ξέφυγαν 20 – 34. Οι Ducks προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς με τους Μαυροζούμη με 5 και Σαραγά με 4 πόντους να ξεχωρίζουν, αλλά το τρίποντο του Νάσσου και τρεις βολές του Σιαχάμη, διαμόρφωσαν το τελικό 33 – 41.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε Κωνσταντίνος Καλδέλης με πόντους και 16 ριμπάουντ , ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Μαργάνης με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Ducks είχαν 9 / 43 δίποντα, 2 / 17 τρίποντα, 9/ 18 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Οι Hulks είχαν 7 / 33 δίποντα, 6 / 25 τρίποντα, 9 / 16 βολές, κατέβασαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Slam Ducks( Ισαακίδης – Μπουτεράκος): Μαυροζούμης 12, Ισαακίδης, Σαραγάς 4, Τσουμάκος, Μπουτεράκος 4, Τζανής, Προφήτης (12ρ.), Μαργάνης 11(11ρ.), Καραλουκάς 2, Χάλδας.

Chicago Hulks (Σιαχάμης):Σιαχάμης 10(7ρ.), Μπαντουβάκης, Καλδέλης 3(16ρ.), Παρσόπουλος , Τσαρτσής 7(6ρ.), Νάσσου 16(8ρ.),Α.Τιγγινάγκας , Ν.Τιγγινάγκας 4.

Τι μας άρεσε: Το καλό κλίμα της αναμέτρησης !