03/04/2023
West Kings 17 20 19 17 - 73 -
Uncle Drew 19 18 11 11 - 59 -

Κρατούν τη νίκη οι West Kings!

Χωρίς να πιάσουν καλή απόδοση και με όπλο το μακρινό σουτ, οι West Kings κέρδισαν την πεντάδα του Uncle Drew με 73-59 στο κλειστό του Περιστερίου και την τελευταία αγωνιστική θα διεκδικήσουν την πρωτιά απέναντι στους Στιφάδο Bulls, μετά τον τελικό του κυπέλλου.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τον Uncle Drew να προηγείται με 17-19, χάρη σε 7 πόντους του Μιλάνοβιτς, 6 του Κάρμα και 4 του Τσερπέ. Ο Πεζούλας με δύο τρίποντα, ο Δακουτρός με 4 πόντους και ο Παναγιωτάκης με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου το παιχνίδι κύλισε πόντο πόντο και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 37-37. Για τους West Kings από 5 πόντους σημείωσαν οι Κοζομπόλης - Γεωργούσης, ενώ για τους φιλοξενούμενους 6 είχε ο Τσερπές και από 4 οι Κάρμας - Μιλάνοβιτς.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Μαρφαντά έσφιξε την άμυνά του και με δύο τρίποντα του Δακουτρού, 4 πόντους του Βήττα και τρίποντα των Πεζούλα - Παναγιωτάκη, ξέφυγε στους 8, 56-48. Την παρέα του Κανδηράκη κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Κάρμα και το τρίποντο του Τσερπέ. Σκορ τρίτης περιόδου 56-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι West Kings είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Τσεμπέρη, Δακουτρό, Φωτόπουλο, Παναγιωτάκη και Ρουμελιώτη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 73-59. Για τον Uncle Drew στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Μπονάτσος, Μιλάνοβιτς και Τσερπές.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/14 βολές, 11/27 δίποντα και 14/37 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/12 βολές, 20/39 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 22 λάθη.

Betsson mvp των West Kings ο Δακουτρός με 16 πόντους, έχοντας 1/1 βολή και 5/8 τρίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος του Uncle Drew ο Τσερπές με 15 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 5/10 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 8 λάθη.

West Kings (Μαρφαντάς): Δακουτρός 16 (5), Βήττας 4, Γεωργούσης 6 (1), Κοζομπόλης 5, Κυρμίζογλου 2, Παναγιωτάκης 8 (2), Πεζούλας 9 (3), Τσεμπέρης 6 (2), Ρουμελιώτης 6 (1), Φωτόπουλος 11

Uncle Drew (Κανδηράκης): Τσερπές 15 (1), Μιλάνοβιτς 14 (2), Κάρμας 16, Μπονάτσος 8, Καλαμάρας 6

Τι μας άρεσε: Το ήρεμο κλίμα της συνάντησης!