21/01/2024
Basketόσαυροι 21 57 76 85 - 85 -
Να σαι καλά 12 24 35 56 - 56 -

Κρατούν το αήττητο οι Basketόσαυροι!

Οι Basketόσαυροι κατάφεραν να "ευθυγραμμιστούν από νωρίς στο παρκέ επιβάλλοντας τον δικό τους ρυθμό, τον οποίο οι Να σαι καλά δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν με συνέπεια. Οι Basketόσαυροι φτάνουν τις 10 φετινές νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην Development League, οδηγώντας την "κούρσα" του 4ου ομίλου.

Ξεκινώντας το παιχνίδι, οι Basketόσαυροι μπήκαν γεμάτοι αυτοπεποίθηση. Παρά το γεγονός ότι δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι απο την γραμμή των 6.75, με καλό passing game, αιφνιδιασμούς και στοχευμένες προσποιήσεις, κατάφεραν να διασπάσουν την άμυνα των Να σαι καλά, οι οποίοι έπαιζαν ως επί το πλείστον αυστηρό σύστημα ζώνης. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 21 - 12, με τους Να σαι καλά να έχουν πάρει αρκετά επιθετικά ριμπάουντ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Basketόσαυροι συνέχισαν να διασπούν την αντίπαλη άμυνα, δίνοντας περισσότερη έμφαση στο τρίποντο παιχνίδι τους, κάτι που τους δικαίωσε, καθώς η ψυχολογία ήταν με το μέρος τους και, σε συνδυασμό με τα πολλά ελεύθερα σουτ που πάρθηκαν αποτέλεσε την συνταγή για το "36" στο ενεργητικό τους για την περίοδο, η οποία έληξε με αυτούς να προηγούνται με 57 - 24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι "άνοιξε" για τα καλά από πλευράς ρυθμού. Οι δύο ομάδες βρίσκονταν ταχύτατα μαζί με την μπάλα από την μία άκρη του γηπέδου στην άλλη μη ούσες αγχωμένες. Είδαμε πολλές πάσες ολόκληρου γηπέδου, πολλούς αιφνιδιασμούς και πολλά κλεψίματα. Οι δύο ομάδες έπαιξαν πολύ πιο χαλαρά, προσφέροντας πλούσιο θέαμα, τόσο με ατομικές, όσο και με ομαδικές ενέργειες, διαμορφώνοντας έτσι το σκορ στο 76 - 35.

Στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου, ήταν η σειρά των Να σαι καλά να ξεσπάσουν. "Έτρεξαν" ένα εντυπωσιακό σερί 10-0, στέλνοντας το σκορ από το 76 - 35 στο 76 - 45, ενώ οι Basketόσαυροι έκαναν 4.5 ολόκληρα αγωνιστικά λεπτά να πετύχουν πόντους. Οι ροζ έπαιξαν μπάσκετ χωρίς άγχος, μιας και η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη καταφέρνοντας να βρουν ελεύθερα σουτ και απολαμβάνοντας φανερά τον τρόπο με τον οποίο έπαιζαν. Στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφεραν να περιορίσουν τους Basketόσαυρους στους 28 πόντους, δηλαδή λιγότερους από τους μισούς των 57 που πέτυχαν στο πρώτο ημίχρονο! Το παιχνίδι έληξε με σκορ 85 - 56.

Ο Στράντζαλης Πολ. Νικόλαος "στεφανώθηκε" με τον τίτλο του Bettson Greece MVP, έχοντας 26 πόντους, 12 ριμπάουντ (3 επιθετικά), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και κανένα λάθος, σε 35 αγωνιστικά λεπτά (35 EFF)

Αικατερίνης (14), Μπαργιώγης (2), Ποζίνης (3), Πρεβενάς (3), Σαρταβας (4), Χατζηιωαννίδης (33)

Basketόσαυροι - δίποντα: 25/37 (68%) τρίποντα: 9/40 (23%) βολές 8/13 (62%)

Ο διακριθείς για τους Να σαι καλά ήταν ο Πέτρος Τζάμος, ο οποίιος 26 αγωνιστικά λεπτά μέτρησε 11 πόντους, 13 ριμπάουντ (5 επιθετικά), 17EFF

Αφουκατούδης (4), Γαμβράκης (23), Κοντόπουλος (4), Κωστόπουλος (5), Μάρκος (0), Τερζής (4), Φατόλιας (5)

Να σαι καλά - δίποντα : 15/39 (38%) τρίποντα 7/39 (18%) βολές 5/13 (38%)