01/03/2024
Most Wanted 21 7 23 9 - 60 -
Colombians BC 17 11 16 8 - 52 -

Κρατούν τη τύχη στα χέρια τους οι Most Wanted!

Μία από τις πιο σημαντικές μάχες στην προσπάθεια για την εξασφάλιση μίας θέσης στην πρώτη τετράδα πήραν οι Most Wanted, καθώς επικράτησαν των Colombians με 60-52. Οι Most Wanted βγήκαν νικητές σε ένα ματς που είχε πολύ πάθος και από τις δύο πλευρές, βρέθηκαν στο 13-7 και πλέον τους απομένουν δύο παιχνίδια, με την είσοδο στα Playoffs να περνάει από τα χέρια τους. Από την άλλη, ότι ελπίδες υπήρχαν για τους Κολομβιανούς χάθηκαν το βράδυ της Παρασκευής καθώς έπεσαν στο 10-10.

Πιο αναλυτικά όσον αφορά το ματς, ο Καλαντζάκης ξεκίνησε δυναμικά και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-5. Ο Καραμασιώτης έφερε ενέργεια από τον πάγκο και έδωσε ώθηση στην ομάδα του, η οποία πέρασε μπροστά με τον Πίκουλη (11-9). Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να απομακρυνθεί στο πρώτο δεκάλεπτο, με τη μεγαλύτερη διαφορά να είναι αυτή των 5 πόντων (19-14), ενώ η περίοδος έκλεισε με τις βολές του Καραμασιώτη που διαμόρφωσαν το 21-17.

Ο Παπαδόπουλος άρχισε και αυτός από τη μεριά του να προσφέρει για το 26-19, όμως σε εκείνο το σημείο οι Colombians πήραν τα πάνω τους. Ο Καλαντζάκης έκανε το 26-20, για να πιάσει δουλειά ο Ρετουνιώτης και με 5 συνεχόμενους δικούς του πόντους να φέρει το σκορ στο 26-25. Ο Ντάνασης κράτησε μπροστά την ομάδα του (28-25), αλλά τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με ισόπαλο σκορ, μιας και ο Κυριακόπουλος με καλάθι και φάουλ έγραψε το 28-28.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τη στιγμή τους στις αρχές της τρίτης περιόδου. Ο Γεωργακόπουλος σημάδεψε σωστά πίσω από τα 6,75 για το 32-35 και ακολούθησε ο Πασχαλάκης που με τον ίδιο τρόπο πήγε το σκορ στο 32-38. Οι Most Wanted κάλυψαν γρήγορα τη διαφορά, με τον Καραμασιώτη να έχει τη βοήθεια των Γουναρίδη και Παπαδόπουλου και έτσι το ματς πήγε ξανά στην ισοπαλία (40-40). Οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να χτίσουν μία μικρή διαφορά ως το φινάλε της περιόδου, όταν το σκορ έδειχνε 51-44.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η παραγωγικότητα μειώθηκε, καθώς κυριάρχησε το άγχος και στις δύο πλευρές και προέκυψαν κάποιες νευρικές εκτελέσεις. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, είχαν τον έλεγχο και έφεραν τη διαφορά στο +10(58-48) λίγα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Οι Colombians μείωσαν στους 6 πόντους (58-52), αλλά πλέον ο χρόνος δεν τους επέτρεπε να ελπίζουν για κάτι καλύτερο. Έτσι οι Most Wanted διατηρήθηκαν μπροστά μέχρι το τέλος και πανηγύρισαν τη νίκη με 60-52.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σάκης Καραμασιώτης με 19 πόντους, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 5 ριμπάουντ. Από τους Colombians ξεχώρισε ο Νίκος Πασχαλάκης με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Most Wanted (Καραμασιώτης): Γουναρίδης 5(4ρ.), Καραμασιώτης 19(5ρ.), Παπαδόπουλος 11(7ρ.), Κάλας, Μιχαλόπουλος 7(11ρ.), Αναγνώστης 8(1ρ.), Πίκουλης 4(5ρ.), Ντάνασης 2, Μπλιθικιώτης 4(7ρ.)

Colombians (Κιούκης Κ.): Καλαντζάκης 11(4ρ.), Γεωργακόπουλος 9(3ρ.), Τούντας, Γιαννακόπουλος 2, Ζώτος 2(6ρ.), Πασχαλάκης 14(11ρ.), Κιούκης Π. 2, Ρετουνιώτης 5(3ρ.), Κυριακόπουλος 7(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν και οι δύο ομάδες στο παρκέ.