17/06/2024
West BallerZ 19 20 17 18 - 74 -
The Jokers 18 13 19 15 - 65 -

Εξασφάλισαν την πρόκριση οι εκρηκτικοί West Ballerz!

Νίκη που τους εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση, πέτυχαν οι West Ballerz το βράδυ της Δευτέρας, καθώς έχοντας τον έλεγχο από την αρχή του παιχνιδιού, επικράτησαν δίκαια απέναντι στους Jokers.

Οι ομάδες πήγαν το παιχνίδι σε δαιμονιώδη ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, σκόραραν με μεγάλη ευκολία με τους νεανικούς Ballerz να έχουν μικρό προβάδισμα με 19 – 18. Ο Αγνόγλου ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου με 8 πόντους και πήρε σημαντικές βοήθειες με 6 πόντους του Ρερέ και 4 του Μαθέ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Τριαντάφυλλου έμεινε σε απόσταση αναπνοής με 5 πόντους του Ρούσση και τρίποντες βόμβες από Σκουντή(2) – Καλλινίδη.

Οι Τζόκερς φάνηκαν να μπαίνουν καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήραν προσωρινά προβάδισμα με 4 πόντους του Πιστιόλη και τρίποντο του Σκουντή, όμως οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στη συνέχεια και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 39 – 31. Ρερές με 9 πόντους, Πετράκης με 4 και Ν.Κουστένης(2) – Α. Κουστένης με τρίποντα τα πρώτα βιολιά των προπορευόμενων.

Στο ίδιο γρήγορο τέμπο έπαιζαν οι ομάδες και στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης. Οι Τζόκερς ήταν ελαφρώς καλύτεροι και απειλώντας κυρίως από την περιφέρεια με Καλλινίδη, Σκουντή και Φιλιππάκο, κατάφεραν να πλησιάσουν σε 56 – 50.Στην αντίπερα όχθη, οι Ballerz παρέμειναν σε θέση οδηγού καθώς είχαν πολυφωνία στην επίθεση με τον Αγνόγλου να ξεχωρίζει με 4 πόντους και τους Αφούς Κουστένη να προσφέρουν από ένα τρίποντο.

Μπαίνοντας στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης, οι Jokers με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πιστιόλη(10) προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους, αλλά οι γηπεδούχοι με Αγνόγλου(4), Πετράκη(6) και Α. Κουστένη(5) να παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους, δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης και επικράτησαν με 74 – 65.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Αριστομένης Ρερρές με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σάββας Ρούσης με 13 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

West Ballerz(Κουστένης): Αγνόγλου 14, Καζούρης 4, Α. Κουστένης 13, Ν. Κουστένης 9, Μαθές 4,Πετράκης 11, Ρερρές 19(9ρ.), Σπίνος.

Jokers(Χατζημιχαήλ): Καλλινίδης 10, Κωστελέτος 4(7ρ.), Μενουδάκος, Πιστιόλης 16, Ρούσης 13(14ρ.), Σκουντής 12, Τζιτζογλάκης 2, Φιλιππάκος 8, Φραγκογιάννης.

Τι μας άρεσε: Η ταχύτητα που είχε το ματς.