02/03/2022
Elapuse BC 9 13 8 16 - 46 -
Deportivo Faliro 19 15 22 19 - 75 -

Κριεκούκη εσύ σούπερ στάρ!

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για τη διοργάνωση του Basketaki Cup , η Deportivo HNC Coin πέρασε στην επόμενη φάση του θεσμού  , καθώς νίκησε την Ela Puse  με  46-75 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Ανέστη Κριεκούκη , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες ,  μοίρασε ασίστ , κυριάρχησε στους αιθέρες και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 23 πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι  με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πήραν το προβάδισμα στο σκορ , 2-10 , οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν μειώνοντας στους πέντε , 7-12 , για να έρθει η απάντηση του Μαρινάκη και της παρέας του , καθώς με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 2-7 έκλεισαν τη περίοδο έχοντας προβάδισμα δέκα πόντων , 9-19 . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κριεκούκης με 12 πόντους , ενώ στη αντίπερα όχθη ο Αναγνώστου είχε 4 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης η Deportivo με πρωταγωνιστές τους Μαρούσο , Γαρμπή και Κριεκούκη άνοιξε τη ψαλίδα της διαφοράς που χώριζε τις δύο ομάδες στους δεκατέσσερις πόντους , 11-25 , οι φιλοξενούμενοι μείωσαν  εκ νέου στους δέκα , 19-29 , με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να δείχνει το 22-34  . Οι Γαρμπής και Μαρούσος πέτυχαν από 6 πόντους  , ενώ ο Πιτσιλής είχε 4 .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , αφού πίεσαν στην άμυνα , κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στα τέλος του δεκαλέπτου να αγγίζει τη τιμη των είκοσι έξι  πόντων , 30-56  .Ο εξαιρετικός καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης Φώτης Αναγνώστης πέτυχε 8 πόντους , ενώ ο Ζορμπάς είχε 6 .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία , καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας  βρήκε τους γηπεδούχους  να πανηγυρίζουν τη πρόκριση στη επόμενη φάση του Basketaki Cup με 46-75  . Ο Κριεκούκης σε αυτό το διάστημα πέτυχε 6 πόντους , ενώ ο Δεσύπρης είχε 7 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανέστης Κριεκούκης με 23 πόντους , 13 ριμπάουντ , 6 ασίστ και 2 κοψίματα  , ενώ για τους ηττημένους ο Δημήτρης Αναγνώστου  είχε 7 πόντους , 13 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 1 κόψιμο .

Η Deportivo είχε  21/44 δίποντα , 9/23 τρίποντα , 6/10 βολές , 56 ριμπάουντ , 21 ασίστ ,  11 κλεψίματα , 4 κοψίματα και 11 λάθη , ενώ η Ela Puse είχε 9/37 δίποντα , 8/37 τρίποντα , 4/16 βολές , 48 ριμπάουντ , 10 ασίστ , 4 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 14 λάθη .

Deportivo HNC Coin(Μαρινάκης): Κόφας 2 , Μαρινάκης 3 , Τσάβαλος 1 , Κριεκούκης 23 , Μαρούσος 17 , Γαρμπής 14 , Αναγνώστης 15  .

Ela Puse(Αναγνώστου) : Πιτσιλής 4 , Κωνσταντινίδης 3 , Φραγκογιάννης 7 , Μπουγιούκας 2 , Δεσύπρης 12 , Αναγνώστου 7   .

Τι μας άρεσε : Η εκπληκτική εμφάνιση του Ανέστη Κριεκούκη και στις δύο πλευρές του γηπέδου!