25/03/2023
Circle BC 5 11 19 12 - 47 -
Young Ballers BC 14 21 19 11 - 65 -

Κρόκο, εσύ, σούπερ σταρ!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό του Σπάρτακου για το πρωτάθλημα της Evolution League, οι Young Ballers πρόσθεσαν ακόμα μια νίκη στο πλούσιο φετινό παλμαρέ τους, καθώς επικράτησαν πανάξια της Circle με σκορ 47-65! Η ομάδα του Στεφανάκου ευτύχησε να δει τον Betsson Mvp, Κρόκο, να πραγματοποιεί μια πολυδιάστατη εμφάνιση με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 6 κλεψίματα, αποδεικνύοντας ότι ένας πραγματικά μεγάλος παίκτης προσφέρει σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού! Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν αρκετά νευρικοί με χαμηλά ποσοστά ευστοχίας και είχαν ως καλύτερο παίκτη τον Γιώργο Σαμαρτζή με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Η ομάδα του Αλέξανδρου Καρκαλέτση ξεκίνησε τον αγώνα με άμυνα ζώνης, ώστε να εμποδίσει τον Βούλγαρη να τους χτυπήσει μέσα από το ζωγραφιστό, με αποτέλεσμα να προηγηθούν στο ξεκίνημα με σκορ 5-2! Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, διάβασαν το παιχνίδι των ‘’μωβ’’ και με επιμέρους 0-13, έκλεισαν τη περίοδο με το υπέρ τους 5-14! Οι Ζορμπάνος και Βούλγαρης τελείωσαν τη περίοδο με 4 πόντους έκαστος, ενώ 3 είχε ο Καλούδης από τη πλευρά της Circle. Στα αξιοσημείωτα του δεκαλέπτου τα 5 κλεψίματα του Κρόκου!

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ του Σπάρτακου με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, κράτησαν εκ νέου χαμηλά τους αντιπάλους τους, κυκλοφόρησαν άρτια τη μπάλα, είχαν σωστές επιλογές σε ανοιχτό, αλλά και σετ παιχνίδι και με τον Τσάταλη να πληγώνει δύο φορές την Circle έξω από τη γραμμή των 6.75, οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 16-35, παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα στη υπόθεση κατάκτησης του ροζ φύλου! Στον αντίποδα, ο Σαμαρτζής αποτέλεσε τη πιο αξιόπιστη επιθετική λύση, προσφέροντας 4 πόντους μέσα από το ζωγραφιστό!

Το τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης ήταν το πλέον ισορροπημένο, καθώς τελείωσε με το ισόπαλο επιμέρους 19-19! Οι Τσάταλης και Ανδρεάδης σαν άλλοι Stephen Curry και Klay Thompson πέτυχαν από 2 εύστοχα σουτ τριών πόντων έκαστος, βοηθώντας τους Ballers να κλείσουν στη προτελευταία στροφή στο συν δεκαεννέα με σκορ 35-54! Οι γηπεδούχοι σε αυτό το διάστημα παρουσίασαν ένα σημαντικό μέρος των πραγματικών δυνατοτήτων τους και είχαν ως πρώτο σκόρερ τον εξαιρετικό Χατζηγιαννίδη με 7 πόντους.

Το τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με τον Κρόκο να έχει 4 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο πήραν ακόμη μια νίκη για το πρωτάθλημα της Evolution League με σκορ 47-65!

Οι Young Ballers είχαν 15/38 δίποντα,  9/33 τρίποντα, 8/12 βολές, 46 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 14 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 19 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/50 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 2/9 βολές, 47 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 22 λάθη .

Circle(Καρκαλέτσης): Δόβας, Ζυγούρης 10, Καλούδης 5, Παπαχρήστου, Σαμαρτζής 10, Τουμπανάκης 3, Τσουμέτης 5, Χατζηγιαννίδης 14.

Young Ballers(Στεφανάκος): Ανδρεάδης 9, Βούλγαρης 14, Ζορμπάνος 7, Καβαλλάρης 3, Κοσμόπουλος 2, Κρόκος 8, Σταμάτης 2, Στεφανάκος, Τσάταλης 20.

Τι μας άρεσε: Ο τεράστιος Γιώργος Κρόκος με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 6 κλεψίματα! Μα τι άλλο να κάνει, σπαθιά να καταπιεί?!