21/02/2022
Gunners 9 13 16 14 - 52 -
Draft Fathers 4 18 6 6 - 34 -

«Κρυφοκοιτάζουν» την τετράδα οι ανεβασμένοι Gunners !

Μεσημέρι Σαββάτου στο Basketaki Arena οι Gunners (6-5) υποδέχθηκαν τους Draft Fathers (3-8) για την 12η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Development League. Η ομάδα του Παναγιώτη Πάνια ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο, επικρατώντας με 52-34. Έβδομη νίκη και δεύτερη συνεχόμενη για τους Gunners που, έχοντας ξεμπερδέψει με την υπόθεση παραμονή, αρχίζουν να κοιτούν με αισιοδοξία την τετράδα του ομίλου. Σε κακή μέρα βρέθηκαν οι Draft Fathers που παραμένουν χαμηλά. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εκρηκτικό ξεκίνημα για τους μετέπειτα νικητές που αιφνιδίασαν τους Draft Fathers και προηγήθηκαν με 9-0. Ο Βασίλης Ακουμιανάκης έδειξε από νωρίς τις ορέξεις του σκοράροντας 5 πόντους και έχοντας ως συμπαραστάτες τους Δημήτρη Καραμπέτσο και Παναγιώτη Πάνια. Οι Draft Fathers, παρότι άργησαν να βρουν τα πατήματά τους απάντησαν με τους Χριστόφορο Ιωακείμ (2π.) και Παναγιώτη Βλαχοθανάση (2π.) μειώνοντας τη διαφορά στους 5. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-4.

Συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να παρουσιάζονται βελτιωμένοι. Με τον Χριστόφορο Ιωακείμ (9π. με 1 τρίπ.) σε ημιάγρια κατάσταση και τον Πολυχρόνη Μαστορόπουλο να μπαίνει για τα καλά στην εξίσωση των διακριθέντων, οι Draft πήραν κεφάλι στο σκορ (13-17) στο πιο παραγωγικό τους διάστημα (18 πόντοι). Οι Δημήτρης Καραμπέτσος (4π.) και Γιώργος Ραυτόπουλος (3π.) έβαλαν μεγάλα σουτ από πλευράς Gunners. Σκορ ημιχρόνου, 22-22.

Μετά την ανάπαυλα, οι Gunners μεταμορφώθηκαν προς το καλύτερο. Εν πολλοίς το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το χρονικό σημείο που κρίθηκε το αποτέλεσμα της αναμέτρησης. Βασίλης Ακουμιανάκης (8π. με 1 τρίπ.) και Δημήτρης Καλογιαννίδης (5π. με 1 τρίπ.) έβλεπαν «βαρέλι» το αντίπαλο καλάθι, σκόραραν με συνέπεια και έδωσαν διψήφια διαφορά στην ομάδα τους. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Draft Fathers που πέτυχαν μόλις 2 καλάθια εντός πεδιάς. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 38-28.

Με τρόπο υποδειγματικό διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα οι Gunners. Οι Draft Fathers παρότι μείωσαν προσωρινά σε 41-34 με τον Μαστορόπουλο πρωταγωνιστή, κόλλησαν επιθετικά στην συνέχεια σαν αποτέλεσμα της πιεστικής άμυνας των γηπεδούχων. Οι Παναγιώτης Πάνιας (5π. με 1 τρίπ.) και Γιώργος Ραυτόπουλος έβαλαν το κερασάκι στην τούρτα των Gunners που προσέφεραν και ορισμένες θεαματικές φάσεις στο φινάλε.

Στο τέλος του αγώνα, οι Gunners είχαν 20/37 δίποντα, 3/17 τρίποντα και 3/10 βολές. Μάζεψαν 24 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Draft Fathers είχαν 11/38 δίποντα, 1/8 τρίποντα και 9/18 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Δημήτρης Ζούρος με 4 πόντους, έχοντας 2/2 δίποντα ! Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χριστόφορος Ιωακείμ με 12 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 3/4 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και είχε 1 λάθος σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Gunners (Παναγόπουλος) : Ακουμιανάκης 17 (1 τρίπ.), Ζούρος 4 (12 ριμπ.), Καλογιαννίδης 4, Καραμπέτσος 9 (3 ριμπ., 4 ασί., 3 κλεψ.), Καραμάριος 2, Κωστακιώτης 2, Πάνιας 9 (4 ασί., 2 κλεψ., 1 τρίπ.), Παπαγεωργίου, Ραυτόπουλος 5 (2 ασί., 1 τρίπ.).

Draft Fathers (Σκληράκης) : Βλαχοθανάσης 7 (10 ριμπ.), Ιωακείμ 12 (5 ριμπ., 1 τρίπ.), Μαστορόπουλος 12 (5 ριμπ.), Μπαρδούλης (7 ριμπ.), Παρμακλής (2 ριμπ.), Σκληράκης 3 (4 ριμπ., 4 κλεψ.).

Τι μας άρεσε : Η ομαδικότητα των Gunners που έφτασαν στην νίκη με όλους του παίκτες τους να συμβάλλουν τα μέγιστα.

Τι δεν μας άρεσε : Ο τραυματισμός του Πολυχρόνη Μαστορόπουλος, που ευχόμαστε να μην είναι σοβαρός.