09/07/2024
Mandra Heat 10 20 22 22 - 74 -
Ερυθρός Σταυρός 22 16 16 17 - 75 -

Κρύο αίμα ο Κουτούζης!

Το βράδυ της Τρίτης 9 Ιουλίου στο Athens Sports Hall, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με την αγωνία να παραμένει στο κόκκινο μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Κουτούζης ευστόχησε σε δύο βολές λίγο πριν από το φινάλε και χάρισε μεγάλη νίκη – πρόκριση στον Ερυθρό Σταυρό απέναντι στην Mandra Heat!

Ο Ερυθρός Σταυρός μπήκε απόλυτα συγκεντρωμένος στο πρώτο δεκάλεπτο, βρήκε εύκολα λύσεις από μέση και μακρινή απόσταση με Ξυπόλητο(8) – Θ.Φαλάγγα(6) να ηγούνται και ξέφυγε με 10 – 22. Ο Διολέτης με 4 πόντους ξεχώρισε στο κακό πρώτο δεκάλεπτο της Mandra Heat.

Η Μάνδρα ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της δεύτερης περιόδου και με τον Κύττο να τραβάει το κουπί με 8 πόντους και τους Γιάννου με 4 και Κανάκη με τρίποντο να δίνουν πολύτιμες λύσεις, πλησίασε ακόμα και στους 4. Ο Ερυθρός Σταυρός ευτύχησε να κάνει ένα τρίλεπτο ξέσπασμα και με τον αέρινο Ceka να κάνει τη διαφορά με 6 πόντους, κράτησε το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με 30 – 38.

Το τρίτο δεκάλεπτο απέκτησε άγρια ομορφιά, με τις ομάδες να είναι πολύ εύστοχες από την περιφέρεια και τον Ερυθρό Σταυρό να κρατάει μικρό προβάδισμα με 52 – 54. Ο απίθανος Διολέτης με τέσσερα τρίποντα έφερε προσωρινά το ματς στην απόλυτη ισορροπία για την Mandra Heat, όμως οι φιλοξενούμενοι απαντώντας με τον ίδιο τρόπο με Ξυπόλητο(2), Φαλάγγα και Κουτούζη, ξανά πήραν την πρωτοπορία στο σκορ.

Το καλύτερο οι ομάδες το άφησαν για το τέταρτο δεκάλεπτο! Ο μπόμπερ Δρακόπουλος ξύπνησε και με τρία μεγάλα τρίποντα έβαλε τους κόκκινους σε θέση οδηγού , με την απάντηση του Ερυθρού Σταυρού να είναι άμεση και με τον Ceka με τέσσερις βολές και τρίποντο του Ξυπόλυτου, να φέρνει το σκορ σε απόσταση αναπνοής(65-64). Ο Γιάννου με 4 πόντους στη συνέχεια άνοιξε τη διαφορά για την γηπεδούχο ομάδα, με τους φιλοξενούμενους με τρία συνεχόμενα τρίποντα από Παπαδόπουλο και Ξυπόλητο(2) να παίρνουν κεφάλι στο σκορ(71-73). Και έτσι φτάσαμε στο τελευταίο συγκλονιστικό λεπτό αυτής της μονομαχίας. Ο Γιάννου με τρίποντο στα 15 δευτερόλεπτα έδειξε να στέλνει την Μάνδρα στους 16, αλλά ο Κουτούζης είχε άλλα σχέδια. Ο ποιοτικός φοργουορντ του Ερυθρού Σταύρου έμεινε απόλυτα ψύχραιμος και με δύο ελεύθερες βολές χάρισε τη νίκη και παράλληλα την πρόκριση στην ομάδα του!

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Χαράλαμπος Ξυπόλυτος με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Διολέτης με 21 πόντους, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Mandra Heat(Τσιλιώνης): Μανήσαλης 6(16ρ.), Μώλος 4(8ρ.), Γιάννου 13(11ρ.),Διολέτης 21, Δρακόπουλος 9, Κανάκης 5, Κύτρος 14, Τσιλιώνης 2.

Ερυθρός Σταυρός(Πάντζαλης): Παπαδόπουλος 7(8ρ.), Θ. Φαλάγγας 11, Α. Φαλάγγας 5, Ceka 14(10 ασίστ), Ξυπόλητος 21, Κουτούζης 15(8ρ.), Πάντζαλης 2.

Τι μας άρεσε: Η τεράστια αγωνία που μας κράτησαν οι ομάδες μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα.