15/01/2023
Remal Madri 11 12 8 12 - 43 -
Komic Mastoras BC 11 8 13 22 - 54 -

Ξανά φορτσάρει ο Komic Mastoras!

Βράδυ Κυριακής στο Athens Sports και ο Komic Mastoras επικρατεί με 43-54 απέναντι στη Remal Madri, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από μια κακή παρένθεση δύο αγωνιστικών. Δέκατη φετινή νίκη για τον Komic που παραμένει στα ψηλά του βαθμολογικού πίνακα. Δέκατη φετινή ήττα για την Remal που παρουσίασε αρκετά ανταγωνιστικό πρόσωπο.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να βρίσκουν ταυτόχρονα τα πατήματά τους. Πολύδωρος (7π.) και Ρηγόπουλος (4π.) ξεχώρισαν για την Remal, ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με Στασινό (5π.), Σπυράτο (3π.) και Νικόλα (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-11.

Στην συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι «Μαντριλένοι» ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, χάρη στις επιθετικές πρωτοβουλίες των Παπαιωάννου (6π.), Πολύδωρου (3π.) και Αποστόλου (2π.). Στην αντίπερα όχθη, ο Komic διένυσε το λιγότερο παραγωγικό του διάστημα στο ματς, σκοράροντας μόλις 8 πόντους με τον Λίγγρη να κάνει τη διαφορά. Σκορ ημιχρόνου, 23-19.

Μετά την ανάπαυλα ο Komic Mastoras εμφάνισε το καλό του πρόσωπο, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 8-13 και βασιζόμενος στους Στασινό (5π.), Λίγγρη (4π.) και Νικόλα (3π.). Η Remal κόλλησε επιθετικά, παρά την προσπάθεια των Αποστόλου (4π.) και Παπαιωάννου και απώλεσε το προβάδισμα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 31-32.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Komic ήταν καταιγιστικός. Σκοράροντας 3 πόντους περισσότερους από όσους έβαλε σε όλο το πρώτο ημίχρονο, απλοποίησε γρήγορα την υπόθεση νίκη. Τσιώγκας (6π.), Στασινός (5π.), Νικόλας (5π.) και Λίγγρης (5π.) βγήκαν μπροστά και χάρισαν τη νίκη στην ομάδα τους.

Στο τέλος του αγώνα, η Remal Madri είχε 14/38 δίποντα, 2/14 τρίποντα και 9/19 βολές. Μάζεψε 27 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 6 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, ο Komic Mastoras είχε 18/40 δίποντα, 2/9 τρίποντα και 12/19 βολές. Μάζεψε 34 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 10 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Λίγγρης με 13 πόντους, έχοντας 6/11 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Παπαϊωάννου με 14 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 4/5 βολές. Μάζεψε 1 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Remal Madri (Κουσιορής) :  Αποστόλου 6, Κουσιορής 2, Ναυπλιώτης 1, Παπαϊωάννου 14, Πολύδωρος 13 (2), Πρίφτης 2, Ρηγόπουλος 5.

Komic Mastoras BC (Στάμος) : Ακτύπης 3, Γιωτόπουλος 4, Γρηγοράκης 3, Λίγγρης 13, Νικόλας 10, Παπαντώνης, Σερεβέτας, Σπυράτος 4 (1), Στασινός 12 (1), Τσιώγκας 6.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.