24/02/2024
Red Goats 6 15 13 18 - 52 -
Τα Βουνά Ath 19 15 20 24 - 78 -

Ξανά στα ροζ τα Βουνά!

Από την αρχή έδειξαν τις διαθέσεις τους οι πρωτοπόροι, έβγαλαν ενέργεια και βρήκαν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Εξαιρετικός ο Χόντος κυριάρχησε κάτω από το καλάθι παίρνοντας 5 ριμπάουντ και σκοράροντας 8 πόντους. Σε ρηχά νερά οι γηπεδούχοι σκόραραν μόνο 6 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 6-19.

Οι Red Goats στην συνέχεια ανέβασαν ρυθμό και άρχισαν να κυκλοφορούν εξαιρετικά την μπάλα, βγάζοντας ωραίες φάσεις με πρωταγωνιστές τους Γιακουμή και Αρνίδη. Οι πρωτοπόροι δεν έριξαν την απόδοση τους και μέσα από ωραίες συνεργασίες κατάφεραν να βρουν λύσεις επιθετικά και να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 21-34.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ με όρεξη για ελεύθερο μπάσκετ, με τις άμυνες να μην παίζουν σημαντικό ρόλο. Παναγιωτόπουλος και Μπαμπαλάνης για τους φιλοξενούμενους συνέχισαν να είναι εύστοχοι επιθετικά, οδηγώντας την ομάδα τους σε μια ακόμη νίκη.

Στο ίδιο έργο θεατές και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να μειώσουν κάπως την διαφορά με μεγάλα σουτ του Μπουλιαρίτη. Ο Χόντος είχε όρεξη στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού και κυριαρχώντας κάτω από το καλάθι έστειλε την διαφορά πάνω από τους 20 και το ροζ φύλλο πήγε με εμφατικό τρόπο στα ΒΟΥΝΑ με τελικό σκορ 52-78.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Χόντος με 25 πόντους, 14 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μπουλιαρίτης με 28 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Red Goats (Γιακουμής): Αρνίδης 10, Γιακουμής 12, Ερρίπης, Ερρίπης 2, Μπουλιαρίτης 28, Νίκου

ΤΑ ΒΟΥΝΑ (Χόντος): Κωνσταντίνου 8, Μπαμπάνης 9, Π. Παναγιωτόπουλος 10, Δ. Παναγιωτόπουλος 12, Ράλλης 2, Τουρλιούμης 4, Φιλντίσης 8, Χόντος 25

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Μπουλιαρίτη!