01/03/2023
Alpinists BC 12 14 12 22 - 60 -
Tsouvalia 16 12 15 15 - 58 -

Ξανά στα σημεία οι Alpinists!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Basketaki Arena οι Alpinists υποδέχθηκαν τα Tsouvalia για την 16η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Evolution League. Παρά το γεγονός ότι βρίσκονταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, οι Αλπινιστές βρήκαν ξανά τον τρόπο να επιβιώσουν και να αποδράσουν με το ροζ φύλλο (60-58). Κρίσιμη ήττα για τα Tsouvalia που πλήρωσαν τις κακές επιλογές στις ειδικές καταστάσεις και έχασαν την ευκαιρία να μπουν για τα καλά στο κόλπο της τετράδας. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Στα πρώτα λεπτά οι Αλπινιστές ανάγκασαν σε αρκετά λάθη τα Tsouvalia, βρίσκοντας λύσεις κυρίως στο ανοιχτό γήπεδο με τους Καράβη (4π.), Βακρινό (4π.) και Συκάρη (4π.). Τα Tsouvalia, ωστόσο, δεν άργησαν να βρουν τα πατήματά και χάρη στην αξιοσημείωτη επιθετική τους πολυφωνία πέρασαν μπροστά στο σκορ. Μαρκόπουλος (4π.), Ανδρικόπουλος (3π.), Ράπτης (2π.), Πετράκης (2π.), Κυριακίδης (2π.) και Κοτσιλίνης (2π.) πέτυχαν τα πρώτα καλάθια των φιλοξενούμενων. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-16.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς παρέμεινε ντέρμπι με το επιμέρους σκορ να γράφει 14-12. Ο μετέπειτα Betsson mvp Καράβης (9π.) συνέχισε να προσφέρει λύσεις στο σκοράρισμα, έχοντας για συμπαραστάτες τους Ποντίκα (3π.) και Λιοφάγο (2π.). Από την άλλη, τα Tsouvalia απάντησαν με Μαρκόπουλο (4π.), Κυριακίδη (3π.), Ράπτη (3π.) και Ανδρικόπουλο (2π.) διατηρώντας το υπέρ τους προβάδισμα στο δρόμο για τα αποδυτήρια. Σκορ ημιχρόνου, 26-28.

Μετά την ανάπαυλα τα Tsouvalia συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο. Παίρνοντας και πάλι λίγα από πολλούς η ομάδα του Κυριακίδη κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με +10 (31-41). Οι Αλπινιστές είχαν έγκαιρη αντίδραση και με πρωταγωνιστές τους Λυμπερόπουλο (4π.), Μουτεβελή (3π.), Νεαμονιτό (2π.) και Συκάρη (2π.) μείωσαν τη διαφορά στους 5 πόντους. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 38-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να παλεύουν για τη νίκη. Οι Αλπινιστές ψάχνοντας λύσεις στο transition, τα Tsouvalia χτυπώντας στο low post και ανανεώνοντας αρκετές επιθέσεις τους. Το ματς οδηγήθηκε στις ειδικές καταστάσεις, εκεί όπου οι Αλπινιστές αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι. Ο μέχρι τότε άποντος Μαγκανιάρης βγήκε μπροστά την κατάλληλη στιγμή, σκοράροντας 10 πόντους στην τελευταία περίοδο και έχοντας για συμπαραστάτες τους Βακρινό (8π.) και Νεαμονιτό (4π.). Τα Tsouvalia, από την άλλη, βασίστηκαν στους Μαρκόπουλο (9π.), Ράπτη (3π.) και Καρδαρά (2π.), όμως δεν διαχειρίστηκαν σωστά τις κρίσιμες τελευταίες κατοχές.

Στο τέλος του αγώνα, οι Alpinists είχαν 22/36 δίποντα, 3/22 τρίποντα και 7/11 βολές. Μάζεψαν 27 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, τα Tsouvalia είχαν 18/38 δίποντα, 4/17 τρίποντα και 10/20 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 21 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάγκος Καράβης με 17 πόντους, έχοντας 7/12 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 3/3 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 31 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Ράπτης με 10 πόντους και double-double, έχοντας 3/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 4/6 βολές. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, ενώ είχε 3 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Alpinists (Μαγκανιάρης) : Βακρινός 12 (1), Καββαδίας, Καράβης 17, Λιοφάγος 2, Λυμπερόπουλος 2, Μαγκανιάρης 10 (1), Μουτεβελής 2, Νεαμονιτός 6, Ποντίκας 3 (1), Συκάρης 6.

Tsouvalia (Κυριακίδης) : Ανδρικόπουλος 8 (1), Καρδαράς 4, Κοτσιλίνης 2, Κυριακίδης 9 (1), Μαρκόπουλος 20 (1), Πετράκης 5 (1), Ράπτης 10, Τσίγκος.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.