01/03/2024
Κλειώ 15 21 22 12 - 70 -
Melisses BC 16 14 11 7 - 48 -

Και ξανά προς τη δόξα τραβά η Κλειώ!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development 2 League, η Κλειώ μετά από οκτώ στείρες αγωνιστικές κατάφερε να γευτεί τη χαρά της επιτυχίας, νικώντας δίκαια τις Melisses με σκορ 70-48!

Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν με ανεβασμένη ψυχολογία λόγω της νίκης της περασμένης αγωνιστικής επι της Baca Junior, γεγονός που μεταφράστηκε στο τελικό επιμέρους 15-16 του πρώτου δεκάλεπτου. Το σκοράρισμα για τις Melisses αποτέλεσε οικογενειακή υπόθεση, καθώς ο Νίκος(5π) και ο Χριστόφορος Δούκας(4π) πέτυχαν τους εννέα από τους δεκαέξι συνολικούς πόντους της ομάδας τους! Από την άλλη πλευρά, ο μεγάλος, ο τεράστιος, ο ερυθρόλευκος και με το ηθικό στα ύψη, Δημήτρης Αμπατζής, ηγήθηκε των προσπαθειών με 4 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ τον ακολούθησε το έτερο τοτέμ των «ροζ», Σωκράτης Σφήκας(3π)!

Η συνέχεια ανήκε εξ ολοκλήρου στην Κλειώ, καθώς πραγματοποίησε ένα από τα καλύτερα επιθετικά και δημιουργικά δεκάλεπτα στη σεζόν! Ο Τσιώλος θύμισε Magic Joshnon στα καλά του, αφού σε κάτι λιγότερο από δέκα αγωνιστικά λεπτά κατάφερε να σκοράρει 4 πόντους, πήρε ένα ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ και έκλεψε 6 φορές τη μπάλα, παίζοντας τον πλέον καθοριστικό ρόλο ώστε η Κλειώ να οδηγηθεί στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα έξι πόντων με σκορ 36-30! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Melisses έχασαν τη μάχη των ριμπάουντ, πραγματοποίησαν αρκετά λάθη(7λ) και είχαν ως καλύτερο του παίκτη τον Μπουγιούκο με 5 πόντους!

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι απέκτησαν ισορροπία και στις δυο πλευρές του γηπέδου! Οι Καλαλής και Καστανίωτης σκέπασαν και κ συνάμα κυριάρχησαν εντός ζωγραφιστού, ο Τσιώλος τους τάιζε με απόλυτη επιτυχία, ο Γρομμιτσάρης βρήκε σκορ στο ανοιχτό γήπεδο, η Κλειώ δείχτηκες μόλις 11 πόντους και το 58-41 ήρθε ως φυσική συνέχεια των προαναφερθέντων! Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι έπαψαν να σκοράρουν και αν δεν ήταν οι Μπουγιούκος και ο Νάνης η διαφορά θα είχε πάρει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις!

Στην τέταρτη περίοδο ο Παπαδιάς και η παρέα του έβγαλαν αντίδραση! Οι Melisses πίεσαν σε όλα τα μήκη πλάτη του γηπέδου, υποχρέωσαν τον αντίπαλο σε λάθη, έκλεψαν μπάλες και κατάφεραν αργά μεν, σταθερά δε να ρίξουν τη διαφορά στους δεκατρείς πόντους! Ωστόσο, η προσπάθεια αντεπίθεση τους έμεινε ημιτελής, καθώς οι γηπεδούχοι ξύπνησαν από το αγωνιστικό λήθαργο, πάτησαν το πόδι στο γκάζι και με τον Τσιώλο να παίρνει εκ νέου τη μπαγκέτα του εκτόξευσαν τη διαφορά στους είκοσι δυο πόντους με σκορ 70-48, όπου ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης!

Betsson MVP ο Γιώργος Τσιώλος με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ 10 ασίστ και 6 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Νίκος Νάνης είχε 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Κλειώ(Αμπατζής): Αμπατζής 14, Γρομιτσάρης 16, Καλαλής 9, Καστανιώτης 11, Σφήκας 8, Τσιώλος 12.

Melisses(Μπουγιούκος): Γαρυφαλάκης 2, Νίκος Δούκας 12, Χριστόφορος Δούκας 6, Μπουγιούκος 10, Νάνης 9, Παπαδιάς 9.

Τι μας άρεσε : Η εμφάνιση του Τσιώλου!