10/12/2022
Singular Logic 10 11 13 8 - 42 -
ESDDA Graduates 14 16 11 10 - 51 -

Ξέφυγε και δεν «κοίταξε» πίσω η ESDDA Graduates!

Τη χαρά της νίκης γεύτηκε ξανά η ESDDA Graduates,η οποία το απόγευμα του Σαββάτου 10 Δεκεμβρίου επικράτησε της Space Hellas 2 με 51-42, χωρίς μάλιστα να χάσει το προβάδισμα σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Έτσι η ESDDA έφτασε πλέον στις 7 νίκες, έχοντας παράλληλα 6 ήττες και άφησε από κάτω την αντίπαλό της,η οποία μετράει 6 νίκες και 7 ήττες μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά φάνηκε πως θα έχουμε ένα αρκετά δυνατό παιχνίδι. Οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση στο παρκέ,με τους φιλοξενούμενους να χτίζουν ένα μικρό σερί 7-0 με προσπάθειες του Λιόση και του Γκάμαρη. Οι γηπεδούχοι άργησαν κάπως να μπουν στο παιχνίδι καθώς έπρεπε να περάσουν σχεδόν 6 λεπτά για να βρουν το πρώτο τους καλάθι στην πρώτη περίοδο.Τελικά πλησίασαν τους αντιπάλους τους με συνεχόμενα καλάθια και το 10-14 ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως το πρώτο.Πιο συγκεκριμένα,η  ESSDA Graduates έβρισκε συνεχόμενα καλάθια κυρίως με τον Σαπουτζή,ο οποίος μπήκε με αρκετή αυτοπεποίθηση,και τον Λιόση να συνεχίζει τα… δικά του. Έτσι,η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +10 για το 12-22. Ο Δευτεραίος από την μεριά του έδωσε ανάσα στους γηπεδούχους,με το ημίχρονο να βρίσκει μπροστά στο σκορ την ESDDA με 23-30.

Ίδιο σκηνικό είχαμε και στο δεύτερο μέρος του αγώνα,με τους φιλοξενούμενους να χτίζουν σερί και τους γηπεδούχους να κυνηγάνε το σκορ.Αυτό που ξεχώρισε ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν το Fair Play του Γκάμαρη,ο οποίος σε μία διεκδίκηση της μπάλας, παραδέχτηκε πως ο ίδιος την έβγαλε εκτός, αναγκάζοντας τους διαιτητές να αλλάξουν την λανθασμένη απόφασή τους, σε ένα αρκετά καθοριστικό σημείο του παιχνιδιού.Μηνάς, Λιόσης, Σαπουτζής δεν έλεγαν να «σιγήσουν» επιθετικά και έτσι η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα. Η ESDDA Graduates δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω της και έτσι ο πίνακας έγραψε 42-51 τελικό σκορ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λιόσης. Ο παίκτης της ESDDA Graduates ήταν αρκετά δραστήριος και μέτρησε 18 πόντους, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα, ενώ μάζεψε και 3 ριμπάουντ.

Η Space Hellas 2 είχε συνολικά 13/44 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 4/9 βολές, ενώ πήραν 39 ριμπάουντ. Παράλληλα μέτρησαν 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη και 3 μπλοκ. Από την άλλη, η ESDDA Graduates είχε 17/36 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 2/8 βολές, ενώ μάζεψε 46 ριμπάουντ. Ο πίνακας στατιστικών έγραψε επίσης 8 ασίστ, 11 κλεψίματα, 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Space Hellas 2(Ντουμάνης): Αναστασόπουλος 8(4ρ.), Αράπογλου 3(6ρ.), Αυγερινός, Δευτεραίος 7(10ρ.), Ιγκνιάτοβιτς 6(2ρ.), Καραφώτης 11(6ρ.), Μπόσκος, Μόκας 2, Παλιοκώστας 5(9ρ.)

ESDDA Graduates(Τσίτσιρας): Αληγιάννης 2(2ρ.), Γκάμαρης 6(7ρ.), Λιόσης 18(3ρ.), Μηνάς 10(6ρ.), Νανόπουλος 2(1ρ.), Παπαντωνίου 4(5ρ.), Σαπουτζής 9(9ρ.), Τσίτσιρας, Χριστοφόρου

Τι μας άρεσε:Ο δραστήριος Λιόσης που έδωσε λύσεις στην ομάδα του όποτε χρειάστηκε.