19/03/2022
Elitήριοι by pinguin.gr 7 20 13 21 - 61 -
Capital Con-Trolls 8 14 13 10 - 45 -

Ξέφυγαν στο τέλος οι Elitήριοι!

Ένας αγώνας ο οποίος για σχεδόν 35 λεπτά ήταν απόλυτο ντέρμπι έληξε με νικήτρια την ομάδα των Elitήριων, με το 61-45 να… αδικεί κάπως την προσπάθεια που κατέβαλαν οι Capital Con-Trolls, με την αναμέτρηση να διεξάγεται στο κλειστό του Κολωνού.

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν πολύ αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν στα πέντε πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Μαυράκη να ανοίγει… λογαριασμό από μακρυά και να βάζει μπροστά τους Capital με 7-8 στο δεκάλεπτο, με τον Πατωνίδη τον Θανάση να ξεχωρίζει από την άλλη πλευρά.

Η είσοδος του Μαρζάβα του Αναστάση έδωσε σκορ στους κόκκινους, οι οποίοι όμως δεν ήταν τόσο καλοί στο πίσω μέρος του παρκέ με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τον Φώτεινα να κυριαρχεί στο ποστ και να οδηγεί τους Elitήριους στο 27-22 ημιχρόνου, σε έναν αγώνα που στο πρώτο μισό, ήταν απόλυτα ισορροπημενος.

Οι γηπεδούχοι πάτησαν… γκάζι με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Ξενόφο να τρέχει το γήπεδο και την άμυνα των “μαύρων” να σφίγγει. Ο Νίκας συνέχισε να είναι επιθετικός, ο Γκύζης προσπάθησε με κάποια σουτ από μέση απόσταση να απειλήσει και να μειώσει, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 40-35 και τους Capital να δείχνουν ψυχή!

Η τελευταία περίοδος βρήκε τους γηπεδούχους να βρίσκουν γρήγορα δύο εύστοχα σουτ τριών πόντων από Θανάση Πατωνίδη και Μωυσή, τον Νίκα από Capital να είναι συγκινητικός αλλά όχι… αρκετός για να γυρίσει το παιχνίδι, με το τελικό σκορ να είναι το 61-45 για την παρέα του Κωνσταντινάκου.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θανάσης Πατωνίδης με 26 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και ένα λάθος. Από Capital ξεχώρισε ο Αντώνης Γκύζης με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 16/48 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 14/21 βολές, 47 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/45 δίποντα, 6/15 βολές, 48 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 10 λάθη.

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος) : Ξενόφος 2, Πατωνίδης Θ. 26, Κωνσταντινάκος Νίκων 4 (14 ριμπ.), Μωυσής 8, Πατωνίδης Φ. 2, Κωνσταντινάκος Νίκος, Φώτεινας 19.

Capital Con-Trolls (Ξανθάκης) : Μαρζάβας Π, Κωστούλας 9, Θεοδώρου, Νίκας 15 (14 ριμπ.), Μαυράκης 9 (10 ριμπ.), Μαρζάβας Α. 3, Ξανθάκης, Κατσάτσος, Γκύζης 9.

Τί μας άρεσε : Το πολύ όμορφο κλίμα ανάμεσα στις δύο παρέες!