05/06/2024
Πανικός BC 13 9 17 18 - 57 -
Basketόσαυροι 12 8 18 20 - 58 -

Ξέφυγαν με την νίκη οι Basketόσαυροι!

Ο αγώνας ξεκίνησε με ένταση και δυνατές άμυνες από τις δύο ομάδες. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τον Πανικό να προηγείται ελάχιστα με σκορ 13-12. Οι Καραφώτης και Αντωνάκης για τον Πανικό έδωσαν τον ρυθμό στην επίθεση, καταφέρνοντας να κρατήσουν το προβάδισμα έστω και με μικρή διαφορά. Από την άλλη πλευρά, οι Basketόσαυροι, με τους Στράντζαλη και Γαρδάνη να ξεχωρίζουν, έδειξαν ότι είναι έτοιμοι να διεκδικήσουν τη νίκη μέχρι το τέλος.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε να είναι αμφίρροπο, με τις δύο ομάδες να διατηρούν την ισορροπία στο παιχνίδι. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 22-20 υπέρ του Πανικού, ο οποίος κατάφερε να διατηρήσει το μικρό του προβάδισμα. Οι Καραφώτης και Αντωνάκης συνέχισαν να είναι οι κύριοι εκφραστές της επίθεσης του Πανικού, ενώ οι Basketόσαυροι με τους Στράντζαλη και Γαρδάνη αντεπιτέθηκαν αποτελεσματικά. Οι άμυνες και από τις δύο πλευρές ήταν σφιχτές, καθιστώντας δύσκολη την επίτευξη πολλών πόντων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο αγώνας έγινε ακόμα πιο συναρπαστικός, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Ο Πανικός κατάφερε να κρατήσει ένα μικρό προβάδισμα με σκορ 39-38, χάρη στις συνεχείς προσπάθειες των Καραφώτη και Αντωνάκη. Οι Basketόσαυροι, ωστόσο, δεν άφησαν το παιχνίδι να ξεφύγει και συνέχισαν να πιέζουν με τους Στράντζαλη και Γαρδάνη να ηγούνται της προσπάθειας. Οι θεατές ήταν καθηλωμένοι, καθώς το παιχνίδι παρέμενε ανοιχτό και η έκβαση του ήταν αβέβαιη.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν γεμάτο δράση και δραματικές στιγμές, καθώς οι δύο ομάδες πάλεψαν σκληρά για τη νίκη. Οι Basketόσαυροι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να κλείσουν τον αγώνα με νίκη, με τελικό σκορ 57-58. Οι Στράντζαλης και Γαρδάνης έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στην τελική ευθεία, σημειώνοντας κρίσιμα καλάθια και οδηγώντας την ομάδα τους στην επικράτηση. Από την πλευρά του Πανικού, οι Καραφώτης και Αντωνάκης πάλεψαν μέχρι το τέλος, αλλά δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα. Ο αγώνας έκλεισε με τους Basketόσαυρους να πανηγυρίζουν μια σπουδαία και σκληρά κερδισμένη νίκη.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Νίκου Λεοντη ο οποίος πέτυχε 8 πόντους , 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τον Πανικό είναι ο Κωνσταντίνος Καραφώτης ο οποίος έκανε Double Double με 32 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Πανικός BC: Κοντόπουλος 2 , Ψοφογιώργος Θ. , Καρανάτσιος , Νικολόπουλος 4 , Αντωνάκης 8 , Τσελεκίδης 2 , Ψοφογιώργος Δ. 6 , Τσάτσας , Καραφώτης 32 (1) , Μπαλάσκας 3 (1)

Basketόσαυροι: Καδής , Χοπτερίδης 7 , Στράντζαλης 16 (3) , Τσεπνίδης 2 , Πρεβενάς 3 (1) , Ρήγας 6 , Λεοντης 8 , Σαρταβας , Γαρδάνης12 (2) , Πάλλας 4