12/06/2024
Anatolians Jazz 17 25 12 24 5 83 -
Polichni 5 goat 14 20 24 20 4 82 -

Ξέφυγαν στην παράταση με την νίκη οι Anatolians Jazz!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Jazz κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με σκορ 17-14. Η ομάδα των Jazz, με ηγέτες τους Χατζηεμμανουήλ και Παρισάκη, έδειξε από την αρχή τις προθέσεις της, παίζοντας δυναμικά στην επίθεση και κλείνοντας καλά την άμυνα. Οι 5 Goat, ωστόσο, κατάφεραν να παραμείνουν κοντά στο σκορ, κυρίως χάρη στις προσπάθειες του Καλλιώρα, που σημείωσε αρκετούς κρίσιμους πόντους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εξίσου ανταγωνιστικό, με τους Jazz να διευρύνουν το προβάδισμά τους και το σκορ να διαμορφώνεται 42-34 στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Πατελίδας ανέβασε στροφές και, σε συνδυασμό με τον Χατζηεμμανουήλ, δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα των 5 Goat. Η ομάδα των 5 Goat προσπάθησε να αντεπιτεθεί με τον Χατζηνικολάου, αλλά η αποτελεσματικότητα των Jazz δεν άφησε περιθώρια για μείωση της διαφοράς.

Το τρίτο δεκάλεπτο είδε τους 5 Goat να κάνουν μια εντυπωσιακή ανατροπή, με το σκορ να φτάνει στο 54-58 υπέρ τους. Με τον Καλλιώρα να πρωτοστατεί στην επίθεση και τον Χατζηνικολάου να συνεισφέρει σημαντικά, οι 5 Goat κατάφεραν να περάσουν μπροστά. Οι Jazz δυσκολεύτηκαν να διατηρήσουν τον ρυθμό τους, με την άμυνα των 5 Goat να γίνεται πιο σφιχτή και αποτελεσματική.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μια αληθινή μάχη μέχρι τέλους, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και το σκορ να λήγει 78-78. Ο Χατζηεμμανουήλ και ο Παρισάκης έδειξαν την κλάση τους, κρατώντας τους Jazz μέσα στο παιχνίδι, ενώ οι Καλλιώρας και Χατζηνικολάου συνέχισαν να προσφέρουν θέαμα για τους 5 Goat. Η ισορροπία των δυνάμεων ήταν εμφανής και οι δύο ομάδες έδειχναν αποφασισμένες να παλέψουν για τη νίκη.

Στην παράταση, η ένταση κορυφώθηκε και κάθε πόντος είχε τεράστια σημασία. Το τελικό σκορ 83-82 υπέρ των Jazz ήρθε ως αποτέλεσμα της αποφασιστικότητας και της ψυχραιμίας που έδειξαν στα κρίσιμα τελευταία λεπτά. Ο Χατζηεμμανουήλ Χαράλαμπος ήταν ο άνθρωπος του αγώνα, σημειώνοντας τον καθοριστικό πόντο που έκρινε τον νικητή. Οι 5 Goat, παρά την ηρωική προσπάθεια των Καλλιώρα και Χατζηνικολάου, δεν κατάφεραν να πετύχουν την τελευταία ανατροπή, αφήνοντας το παρκέ με το κεφάλι ψηλά αλλά χωρίς τη νίκη.

MVP του μεγάλου αγώνα είναι ο Χαράλαμπος Χατζηεμμανουήλ ο οποίος παραλίγο να πετύχει Double Double καθώς είχε 35 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους 5 goat είναι ο Νίκος Καλλιωρας ο οποίος κατάφερε να βάλει 40 πόντους και να μοιράσει 7 ασίστ.

Anatolians Jazz: Χατζηεμμανουήλ Χ. 35 (5) , Εφραιμίδης , Χατζηεμμανουήλ Δ. 2 , Παρισάκης 12 , Χατζόπουλος 8 , Αλεξάκης 4 , Δούγιας 9 , Πατελίδας 13

Polichni 5 goat: Κυριακίδης , Θεοδοσιάδης , Καλλιωρας 40 (4) , Ματτάς , Χατζηνικολαου 23 (4) , Νταβιδι 14 (3) , Ατματζίδης 5 (1)