05/10/2019
ESDDA Graduates 5 13 8 18 - 44 -
Dilaveri 31 19 17 11 - 78 -

Ξεκάθαρη η διαφορά για το Dilaveri!

Το Dilaveri μπορεί να έλειψε μία σεζόν από το Basketaki, αλλά έχει επιστρέψει το ίδιο δυνατό και απέναντι στους… νέους και πιο αδύναμους ESDDA Warriors φάνηκε μεγάλη διαφορά δυναμικότητας, με τις άμυνες να είναι χαλαρές γενικά και να έρχεται το 44-78 με ελεύθερο και ήρεμο μπάσκετ, κρατώντας τους «φωσφοριζέ» αήττητους στην κορυφή του 9ου ομίλου του Κυπέλλου (3-0)

Από τα πρώτα λεπτά έγινε ξεκάθαρο σε όλους το τι θα ακολουθούσε, αφού το Dilaveri μπήκε με σκοπό να παίξει γρήγορα και να επιβληθεί, με τους Γόντικα, Μούτσο, Μαστοράκη, Καλλιμάνη και τα αδέρφια Πουπάκη να πετυχαίνουν 31 πόντους στο δεκάλεπτο, έχοντας από την άλλη τους «κιτρινομπλέ» να μην ακολουθούν σε κανένα σημείο της περιόδου τον ρυθμό και να μένουν με 6 πόντους, από τα σουτ των Ζαχαριάδη, Πατούλια, Τσαπακίδη.

Από τη δεύτερη περίοδο οι… παλιοί κατάλαβαν ότι η απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι πολύ μεγάλη για να καλυφθεί και χαλάρωσαν την άμυνά τους, αφήνοντας το παιχνίδι να εξελιχθεί με… όσα πάνε κι όσα έρθουν, οπότε είδαμε καλύτερο θέαμα στη συνέχεια και τους Warriors να σκοράρουν λίγο περισσότερο (μόνο με τους Πατούλια, Ζαχαριάδη βέβαια), με το ημίχρονο να κλείνει στο 18-50 για τους φιλοξενούμενους που σκόραραν ξανά με Γόντικα, Καλλιμάνη και Μούτσο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκαν ξανά στη λίστα των σκόρερ οι Δημήτρης Πουπάκης, Μαστοράκης (έκλεψε πάνω από 15 φορές) για τους «φωσφοριζέ» και μαζί με τους Γόντικα, Καλλιμάνη διατήρησαν τη διαφορά σε μεγάλα επίπεδα, αφού οι ESDDA δεν βρήκαν πολλές λύσεις και οι Ζαχαριάδης, Κανελλόπουλος έκαναν απλά το 26-67 στο 30ο λεπτό.

Φυσικά δεν άλλαξε κάτι στο τέταρτο δεκάλεπτο για την εικόνα του ματς, με τους γηπεδούχους όμως να πετυχαίνουν περισσότερους πόντους από τους Ζαχαριάδη, Πατούλια, Παναγόπουλο και να φτάνουν στο 44-78, έχοντας από την άλλη τον Μαστοράκη να συνεχίζει τα κλεψίματα και τα ριμπάουντ και τους Γόντικα, Μούτσο να χαλαρώνουν στο φινάλε.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Άλκης Μαστοράκης με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 11 κλεψίματα και 3 ασίστ, ενώ από τους Warriors ξεχώρισε ο Νίκος Πατούλιας με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι «κιτρινομπλέ» είχαν 14/38 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 4/7 βολές, 36 ριμπάουντ (8-28), 2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 17 λάθη και 1 μπλοκ, με τους «φωσφοριζέ» να τελειώνουν το ματς με 28/61 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 4/6 βολές, 44 ριμπάουντ (18-26), 15 ασίστ, 16 κλεψίματα, 8 λάθη και 1 μπλοκ.

ESDDA Warriors (Μπινιάρης): Ζαχαριάδης 17, Πατούλιας 14 (1), Παναγόπουλος 6 (2), Κανελλόπουλος 5 (1), Τσαπακίδης 2, Καμπούρης, Τσίτσιρας, Μπινιάρης

Dilaveri BC (Δουλουγέρης): Γόντικας 24, Μαστοράκης 14, Μούτσος 14 (2), Καλλιμάνης 13 (1), Δ. Πουπάκης 10 (2), Γ. Πουπάκης 3, Δουλουγέρης, Κόης

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες, με τον Μαστοράκη να κάνει ό,τι θέλει σε άμυνα και επίθεση για τους φιλοξενούμενους.