01/10/2023
East Side Pylaia 12 12 13 14 - 51 -
Rising Suns 15 15 24 11 - 65 -

Ξεκαθάρισαν στην τρίτη περίοδο οι Rising Suns!

Από την αρχή του αγώνα και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και να μπορέσουν να βάλουν τις βάσεις για την συνέχεια του αγώνα. Από την μια οι East Side Pylaia με κάποια καλάθια κατάφεραν να βάλουν 12 πόντους , όμως οι Rising Suns φάνηκαν πιο έτοιμοι και έτσι μπόρεσαν να πάρουν μια μικρή διαφορά 3 πόντων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό. Οι παίκτες των East Side Pylaia προσπάθησαν να αντισταθούν στην αυξανόμενη πίεση των Rising Suns, αλλά η ομάδα των Suns κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της χάρης τον Χατζηεμμανουήλ με το σκορ να αναγράφει 24-30 στο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που θα μνημονεύεται για καιρό. Οι Rising Suns αποδείχτηκαν ανίκητοι κατά τη διάρκεια αυτού του δεκαλέπτου, επιδεικνύοντας εξαιρετικό συντονισμό και απόδοση. Οι Σιδόπουλο και Τσανόγλου προσπάθησαν να αντιστρέψουν το καθοριστικό αυτό προβάδισμα, αλλά οι Suns προηγήθηκαν με 37-54. Ήταν μια εντυπωσιακή εμφάνιση από την πλευρά των Rising Suns.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δεν άφησε πολλά περιθώρια για ανατροπές. Οι East Side Pylaia πάλεψαν με ψυχή και καρδιά, αλλά οι Rising Suns διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και τελικά κέρδισαν με 51-65. Οι παίκτες τους Χατζηεμμανουήλ και Τζωρτζίου ήταν σε καταπληκτική φόρμα και αναδείχθηκαν ως οι ηγέτες της ομάδας τους.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Χαράλαμπος Χατζηεμμανουήλ ο οποίος παραλίγο να πετύχει Double Double καθώς είχε 22 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους East Side Pylaia είναι ο Πασχάλης Σιδηρόπουλος ο οποίος και αυτός άγγιξε το Double Double με 30 πόντους και 9 ριμπάουντ.

East Side Pylaia: Μπάτζιος 4 , Τσανγκα 6 (1) , Τσανόγλου 11 (1) , Σιδόπουλος 30 (1) , Κατσής

Rising Suns: Αναστασιάδης 7 , Χατζηεμμανουήλ 22 (2) , Κουτσιβίτης , Κατάκης 4 , Λαδόπουλος 5 (1) , Παπαθεοδώρου 4 , Μάρκος 1 , Τζωρτζίου 8 , Ιωαννίδης 2 , Σεφερτζής 2 , Αναγνωστόπουλος 6 , Καρυπίδης 4