15/06/2022
Πασοκlahoma City Thunder 5 15 19 13 - 52 -
Uncle Drew 24 17 29 30 - 100 -

Ξεκαθάρισε τα πράγματα ο Uncle Drew!

Την πρόκριση στα playoff της Summer Master League εξασφάλισε ο Uncle Drew, καθώς για την πέμπτη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου κέρδισε εύκολα την αποδεκατισμένη  ΠΑΣΟΚlahoma με 52-100 και θα διεκδικήσει την δεύτερη θέση απέναντι στην La Bola De Papel, ενώ οι γαλάζιοι έμειναν εκτός συνέχειας του πρωταθλήματος!

Από πολύ νωρίς ο Uncle Drew έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας, καθώς με 12 πόντους του Jay Jay, 4 του Αγγελογιαννόπουλου και τρίποντα των Κανδηράκη – Μπονάτσου, προηγήθηκε με 2-24, 1:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 5-24, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Μπακογιάννης με έμμεσο τρίποντο, ενώ νωρίτερα ένα δίποντο είχε ο Κοτσαμπασάκης.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Πούρου, 4 πόντους του Jay Jay και τριποντάκι του Στρατηγαρέα, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 21 πόντων, 20-41. Ο Κεφαλόπουλος και ο Μπακογιάννης με 6 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση της ΠΑΣΟΚlahoma στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ ένα τρίποντο είχε ο Διαμαντόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Uncle Drew κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, αφού με 10 πόντους του Αγγελογιαννόπουλου, 8 του Μπονάτσου και 6 Jay Jay, έφτασε την διαφορά στους 31, 39-70. Ο Κοτσαμπασάκης με 6 πόντους και οι Μπακογιάννης – Κεφαλόπουλος με 4 πόντους ο καθένας τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γαλάζιων στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 39-70!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους κίτρινους να επικρατούν με 52-100 , μετά από εύστοχες προσπάθειες των Jay Jay, Στρατηγαρέα, Μπονάτσου, Αγγελογιαννόπουλου, Πούρου και Κανδηράκη. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Κεφαλόπουλος και Δημακόπουλος με 7 και 6 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/7 βολές, 18/52 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 11/11 βολές, 25/44 δίποντα και 15/39 τρίποντα. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 24 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 8 λάθη.

Πολυτιμότερος της ΠΑΣΟΚlahoma ο Κεφαλόπουλος με 17 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 8/18 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp του Uncle Drew ο Αγγελογιαννόπουλος με 19 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 6/9 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 8 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder (Μπακογιάννης): Κοτσαμπασάκης 6, Αράπας 2, Μπακογιάννης 15, Κεφαλόπουλος 17, Διαμαντόπουλος 6 (2), Δημακόπουλος 6 (2)

Uncle Drew (Χριστοδουλόπουλος): Κανδηράκης 12 (4), Βλυσσίδης 4, Πούρος 14 (4), Μπονάτσος 11 (3), Στρατηγαρέας 10 (2), Jay Jay 30, Αγγελογιαννόπουλος 19 (2), Χριστοδουλόπουλος

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!