06/11/2022
Emporio Armani 17 16 12 10 - 55 -
Akarnania Warriors 11 12 10 15 - 48 -

Ξεκίνημα με νίκη για τους πρωταθλητές!

Με νίκη μπήκε στο πρωτάθλημα η Emporio Armani που επικράτησε με 55 - 48 των Akarnania Warriors.

Οι πρωταθλητές απέφυγαν τις παγίδες της πρεμιέρας, παρότι οι Warriors συνεχώς πλησίαζαν στο σκορ βάζοντάς τους πίεση.

Ένα σερί 8 - 0 στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου έφερε μπροστά στο σκορ με 6 τους γηπεδούχους, που έκλεισαν το δεκάλεπτο με 17 - 11.

Η Emporio Armani "φλέρταρε" με διψήφια διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους 4, αλλά στο ημίχρονο οι πρωταθλητές βρέθηκαν στο +10.

Οι Warriors μείωσαν ξανά στους 4 στα μέσα της τρίτης περιόδου, όμως με σερί 10 - 2 οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 12 στο 30ο λεπτό.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τη διαφορά, μείωσαν στους 5, όμως δεν κατάφεραν να απειλήσουν περισσότερο και η Emporio Armani πήρε τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Χρήστος Σταυρόπουλος με 20 πόντους και ακολούθησαν ο Δάρλας με 13 και ο Αγγέλης με 12.

Για τους Warriors πρώτος σκόρερ ήταν ο Χρήστος Τασιούλης με 17 πόντους, 16 είχε ο Τσάσσης και 11 ο Τσαμάκης.

EMPORIO ARMANI (Ντίνος Τσιαμάκης): Αγγέλης 12(1), Σταυρόπουλος 20(4), Τρίκας, Τασιούλης Ι. 3(1), Κοκοτός 4, Τσιαμάκης Κ., Σβίγγος 3(1), Δάρλας 13, Τσιαβίκος, Κοργιαλός.

AKARNANIA WARRIORS (Γιώργος Πετρέκας): Δρακούσης, Μπιτσικώκος, Χριστογιάννης, Τσάσσης 16(1), Μπαρμπάκης, Τακτικός 4, Τσαμάκης 11(2), Τασιούλης Χ. 17.