20/09/2021
Αμφιδέξιοι 9 6 18 12 8 53 -
Campeon Εθνικός Star 16 11 10 7 5 50 -

Ξεκινησαν με νίκη (στην παράταση) οι Αμφιδέξιοι!

Δύσκολο έργο είχαν οι Αμφιδέξιοι απέναντι στον Εθνικό STAR, καθώς χρειάστηκαν το έξτρα πεντάλεπτο για να κάμψουν την αντίσταση των αντιπάλων τους και να κερδίσουν με σκορ 53-50. Δεδομένης της διαφοράς κατηγοριών μεταξύ των δύο ομάδων ο Εθνικός STAR έκανε φοβερό ματς όμως στο τέλος φάνηκε να μένει από δυνάμεις και συγκέντρωση με τους Αμφιδέξιους να το εκμεταλεύονται.
Καλύτερα ξεκίνησε ο Εθνικός STAR την αναμέτρηση και από την αρχή πήρε το προβάδισμα στο σκορ έναντι στους Αμφιδέξιους. Μάλιστα με την συμπλήρωση εφτά αγωνιστικών λεπτών ανέβασαν την διαφορά στο +10 για το 4-14. Οι Αμφιδέξιοι μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου κατάφεραν και μείωσαν στο 9-16 με τον Ρίζο να ξεχωρίζει με τέσσερις πόντους, ενώ για τον Εθνικό STAR ο Ζουρίδης είχε πέντε με ένα τρίποντο.
Και οι δύο ομάδες μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με αμυντικό προσανατολισμό με αποτέλεσμα να περάσουν σχεδόν τέσσερα λεπτά χωρίς σκορ. Ο Εθνικός STAR ήταν και πάλι ανώτερος και ανέβασε την διαφορά στην μέγιστη της τιμή το +14, 11-25 (17′). Το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 15-27 και τους Αμφιδέξιους να μην δείχνουν ικανοί να σταματήσουν τους αντιπάλους τους. Ρίζος, Κούδας και Μάιπας είχαν από δύο πόντους για τους Αμφιδέξιους, ο Βαλμάς ξεχώρισε για λογαριασμό του Εθνικού STAR.
Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι Αμφιδέξιοι έδειξαν διάθεση να επιστρέψουν στο παιχνίδι και να διεκδικήσουν την νίκη. Με 11-0 σερί έριξαν την διαφορά στον πόντο, 26-27 (25′) με τον Εθνικό STAR να απαντάει με έξι πόντους και να απομακρύνεται στιγμιαία. Πραγματική μάχη μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με το σκορ να γίνεται 33-37 υπέρ του Εθνικού STAR που πήρε βοήθειες από τον Ηλιακίδη με έξι πόντους, ενώ για την αντεπίθεση των Αμφιδέξιων οι Στουρνάρας και Παπαδόπουλος είχαν από έξι πόντους.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο είδαμε ένα πραγματικό ντέρμπι. Οι Αμφιδέξιοι κατάφεραν να πάρουν για πρώτη φορά το προβάδισμα στην αναμέτρηση με 38-37 (32′), ενώ αργότερα πήραν και το μεγαλύτερο τους προβάδισμα για το 45-41 (37′). Ο Εθνικός STAR μείωσε στον πόντο με τρίποντο του Ζουρίδη (45-44, 38′) και με τον Ηλιακίδη να πετυχαίνει 1/4 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα έστειλε το ματς στην παράταση με το σκορ να γίνεται 45-45. Εκεί οι Αμφιδέξιοι πήραν κεφάλι πέντε πόντων με τον Ρίζο να τους πετυχαίνει όλους, 50-45 (42′), όμως ο Εθνικός STAR ισοφάρισε εκ νέου σε 50-50 (43′). Όμως οι Αμφιδέξιοι μέχρι το τέλος πέτυχαν τρεις πόντους με τον Εθνικό STAR να έχει ξεμείνει από ανάσες και να μην μπορεί να απαντήσει. Έτσι το σκορ έγινε 53-50 υπέρ των Αμφιδέξιων που πήραν μια πολύ δύσκολη νίκη. Ο Ρίζος στα τελευταία 15 λεπτά πέτυχε οχτώ πόντους για τους Αμφιδέξιους βοηθώντας τα μέγιστα, ο Τόλιας είχε εφτά για τον Εθνικό STAR.
Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης ήταν ο Δημοσθένης Παπαδόπουλος με 12 πόντους έχοντας 3/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/6 βολές, 20 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 1 κόψιμο. Καλύτερος του Εθνικού STAR ο Στέλιος Σέργης με 6 πόντους έχοντας 3/7 δίποντα, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος.
Συνολικά οι Αμφιδέξιοι είχαν 15/54 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 5/16 βολές, 51 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 10 κλεψίματα, 15 λάθη και 2 μπλοκ. Ο Εθνικός STAR είχε 14/41 δίποντα, 6/19 τρίποντα 4/22 βολές, 41 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 18 λάθη και 2 μπλοκ.
Αμφιδέξιοι (Στουρνάρας): Καραμάνωφ, Στουρνάρας 9 (3), Κλάδης 2, Τζαβέλλας 4 (8ρ), Μάιπας 4, Παπαδόπουλος 12 (20ρ 1τρ), Κούδας 8 (8ρ), Ρίζος 14 (7ρ 2τρ).
Εθνικός STAR (Σιαπάνης): Τόλιας 9 (7ρ 1τρ), Σέργης 6 (13ρ), Βαλμάς 10 (9ρ), Ζουρίδης 10 (2), Ηλιακίδης 10 (7ρ 2τρ), Κόλλιας 5 (1).
Τι μας άρεσε: Το ότι το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό μέχρι το τελευταίο λεπτό.