15/09/2024
Citydogs 9 11 7 17 - 44 -
Drunk Team 16 15 19 11 - 61 -

Ξεκίνημα με το δεξί για την Drunk Team!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Πορτοκαλί, έχοντας και την εμπειρία στην διοργάνωση πάτησαν καλύτερα στο παρκέ. Γκορόγιας, Μήτσικας και Zeneli έβαλαν μπροστά την ομαδα τους στο σκορ με τα εύστοχα σουτ. Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι σκόραραν με τους Καπερώνη, Madrzakowski και Zowade μέσα στην ρακέτα.

Στην συνέχεια του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Γκορόγιας, Παούρης και Σταυρόπουλος ήταν αυτοί που βοήθησαν επιθετικά, δίνοντας ανάσα πριν την ανάπαυλα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν πόντους κυρίως μέσα από το ζωγραφιστό με τους Καραμάνογλου και Zowade. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν 20-31.

Μετά την ανάπαυλα η Drunk Team ανέβασε περισσότερες στροφές, διευρύνοντας την διαφορά στο +30. Πρωταγωνιστές των επιθέσεων ήταν οι Παούρης, Γκορόγιας και Σταυρόπουλος. Από την αντίπερα όχθη σκόραραν οι Zowade και Καλιάρας, καταφέρνοντας κάπως να μειώσουν την διαφορά.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά. Οι Πορτοκαλί κράτησαν την διαφορά ασφαλείας με τους Γκορόγια, Σταυρόπουλο και Παούρη να βοηθούν επιθετικά. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν την απόσταση στο σκορ, με τους Madrzakowski,  Zowarde και Τσομπάνογλου να δίνουν λύσεις επιθετικά. Το τελικό σκορ ήταν 44-61.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Χρήστος Γκορόγιας με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Καραμανόγλου με 3 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Citydogs(Σ. Καραμάνογλου): Καλιάρας 2, Madrzakowski 8, Καραμανόγλου 3, Zowade 10, Καπερώνης 7, Μετζεσέμης, Milosevic 9, Τσομπάνογλου 5, Καραμανόγλου Σ.

Drunk Team (Σταυρόπουλος): Μήτσικας 6, Μουλαρογιάννης 2, Παπαβασιλείου 2, Βιτάλης, Γκορόγιας 20, Σταυρόπουλος 10, Τσούρτης 2, Παούρης 11, Γιαννικούλης 1, Zeneli 7, Χαλατσάς.

Τι μας άρεσε: Η πειστική πρώτη εμφάνιση ως προς την συνέχεια από τη Drunk Team!