21/10/2021
Gallika and Piano BC 8 10 17 13 - 48 -
Το Τρίτο Φύλο 22 10 18 15 - 65 -

Ξεκίνημα με υποσχέσεις το Τρίτο Φύλο!

Το Tρίτο Φύλο μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα της D2 , καθώς έχοντας το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και παίζοντας ωραίο μπάσκετ κατά διαστήματα, επικράτησε με 48 – 65 απέναντι στα Gallika kai piano.

Ισορροπημένο και ισόπαλο ήταν το πρώτο πεντάλεπτο μεταξύ των δύο ομάδων(8-8). Γκίκας και Γράδος έβαλαν από 4 πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ για το Τρίτο Φύλο , δύο τρίποντα ο Δεληγιάννης κι ένα καλάθι ο Μοίρας. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι, έτρεξαν σερί 0-14 με τον μπόμπερ Δεληγιάννη να βάζει ακόμα δύο τρίποντα και τους Καρυτιανό και Μοίρα από 4 , στέλνοντας την διαφορά στους 14(8-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Τρίτο Φύλο συνέχισε να οδηγάει την κούρσα με πέντε διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν, ενώ για τα Γαλλικά , Πιερρουτσάκος και Γράδος έβαλαν από 3 πόντους για το 18 – 32 σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γράδο που πέτυχε 15 από τους 17 πόντους της ομάδας του, πάλευαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του ματς, αλλά οι φιλοξενούμενοι έχοντας υπομονή στην επίθεση και μπροστάρηδες τους Μοίρα(5),Καρυτιανό και Παντελή(4), είχαν σταθερά διψήφια διαφορά ( 35 – 50).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στην ροή του αγώνα. Τα Gallika προσπαθούσαν να μειώσουν με πρώτο σκόρερ τον Γράδο με 5 και βοήθειες από Πιερουτσάκο, Μαντζούκη και Γκίκα, ενώ για το προπορευόμενο Τρίτο Φύλο, Καστρίνιος με 6 πόντους και Τσανικίδης, Μοίρας με τρίποντα,υπέγραψαν το τελικό 48 – 65.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Ηλίας Μοίρας με 18 πόντους, 17 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παντελής Μαντζούκης με 6 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα Gallika είχαν 14 / 45 δίποντα, 5 / 31 τρίποντα, 6 / 12 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 5 λάθη. Το Τρίτο Φύλο είχε 21 / 55 δίποντα, 7 / 26 τρίποντα, 2 / 4 βολές, κατέβασε 60 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη.

Gallika Kai Piano(Μαντζούκης):Πιερρουτσάκος 5(8ρ.), Μαντζούκης 6 (15ρ.), Μαυρουλέας 4(9ρ.), Γκίκας 8 10, Γράδος 25.

Το Τρίτο Φύλο( Παντελής): Παντελής 6, Δεληγιάννης 12, Καστρίνιος 11(12ρ.), Γεωργάκης 2, Μοίρας 18(17ρ.)Πανάγος 4, Τςανικίδης 3 (7ρ.),Καρυτιανός 9(11ρ.)

Τι μας άρεσε: Ένα ανοιχτό και όμορφο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να τρέχουν συνεχώς το γήπεδο.