10/02/2024
Τεμπελχανάδες 26 4 21 15 - 66 -
Rakuzan 13 14 16 16 - 59 -

Ξεκίνησαν καλά και αυτό αρκούσε για τους Τεμπελχανάδες!

Όταν η μπάλα έφτανε στον Σαμωνά αυτός έβρισκε κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο να τη βάζει στο καλάθι, με τους Τεμπελχανάδες να είναι συγκεντρωμένοι από το πρώτο δευτερόλεπτο του αγώνα, να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 26-13 μπροστά και να περιορίσουν Μπαλτζώη και Λογοθέτη από Rakuzan. Ο Λογοθέτης μετά όμως πήρε τα... πάνω του, κατάλαβε ότι με τις απουσίες και την αστοχία δε γινόταν αλλιώς και μείωσε στο 30-27 για πρώτο ημίχρονο.

Ο Μανώλης ο Παυλίδης πήρε όσα σουτ του δόθηκαν κάτω από το καλάθι και προσπάθησε να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο, καθώς οι Τεμπελχανάδες πραγματικά... τρελάθηκαν έξω από τα 6.75 με Σαμωνά και Φραγκογιάννη, με το σκορ εν τέλει να κλείνει στο 51-43 για τρίτη περίοδο και τη Rakuzan να κάνει μεγάλη προσπάθεια ανατροπής. Ημιτελή όμως, καθώς οι "ροζ" το πήγαν μέχρι τέλους και έφτασαν στην επικράτηση με τελικό σκορ 66-59!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θωμάς Σαμωνάς με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα λάθος. Από τους ηττημενους ξεχώρισε ο Νίκος Παυλίδης με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο, ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 16/36 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 1/5 βολές, 49 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/49 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 8/18 βολές, 28 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 6 λάθη.