30/04/2023
Kasonic Beers 15 21 14 21 - 71 -
Green Rose BC 7 8 13 7 - 35 -

Ξεκίνησαν με φόρα οι Kasonic Beers!

Ποιος είδε τους Kasonic Beers και δεν τους… φοβήθηκε. Η ομάδα του Γιώργου Ζυγούρη έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι στην πρεμιέρα της στην Summer Development League και έφτασε σε μία ευρεία επικράτηση με 71-35 επί του Green Rose. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη τα βρήκαν κάπως «σκούρα» στο πρώτο τους παιχνίδι, με την εμφάνιση να είναι κατώτερη των προσδοκιών.

Στα του αγώνα, μετά το μοναδικό προβάδισμα του Green Rose με 0-3, οι γηπεδούχοι έκαναν το προσπέρασμα και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά… πίσω. Ο Χατζημιχαήλ ξεκίνησε εύστοχα το παιχνίδι, με τους Kasonic Beers να φτάνουν στο 10-3. Ο ίδιος ήταν ιδιαίτερα απειλητικός σε όλο το δεκάλεπτο, στο οποίο οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να πετύχουν μόλις 7 πόντους. Έτσι η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 15-7.

Οι δύο ομάδες δεν μπήκαν καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο και μάλιστα το Green Rose χρειάστηκε 4 λεπτά παιχνιδιού για να βρει καλάθι, με τον Τριτάκη να γράφει το 17-8. Ο Προσηλιακός, λίγο αργότερα, με τρίποντο ανέβασε το σκορ στο 24-8 και αφού έβαλε το πρώτο, «ζεστάθηκε» για τα επόμενα. Ο παίκτης των Kasonic Beers πέτυχε συνολικά 4 τρίποντα στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο και κάπως έτσι το σκορ ανέβηκε στο 34-13, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 36-15.

Έπειτα από την ανάπαυλα, το Green Rose προσπάθησε να φέρει την διαφορά σε πιο νορμάλ επίπεδα, με τους Τριτάκη, Βαχαβιώλο και Αποστολόπουλο να διαμορφώνουν το 38-23. Ωστόσο με ένα δικό τους «ξεπέταγμα», οι γηπεδούχοι μεγάλωσαν ξανά την απόσταση στο +23 (46-23). Στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου τα φάουλ ήταν αρκετά, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να παίζεται στην γραμμή των βολών. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το σκορ εκεί που το ήθελαν μέχρι το τέλος της περιόδου, καθώς προηγούνταν με 50-28.

Οι βάσεις για τη νίκη είχαν μπει για τους Kasonic Beers, οι οποίοι απλώς έπρεπε να διαχειριστούν καλά τα τελευταία 10 λεπτά της αναμέτρησης. Όπως και έκαναν. Ο Προσηλιακός εξακολουθούσε να πρωταγωνιστεί στην επίθεση, ενώ και οι Ευάγγελος και Γιώργος Ζυγούρης έδωσαν πολύτιμη βοήθεια σε αυτό το κομμάτι. Κάπως έτσι πέρασαν τα διαδικαστικά λεπτά της τέταρτης περιόδου και το τελικό σκορ έγραψε 71-35.

Betsson MVP του ματς αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Προσηλιακός με 22 πόντους, 2 κλεψίματα και 10 ριμπάουντ συνολικά. Από το Green Rose ξεχώρισε ο Παναγιώτης Αποστολόπουλος με 10 πόντους, 1 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Οι Kasonic Beers μέτρησαν 20/43 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 10/23 βολές, 53 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Παράλληλα είχαν 9 κλεψίματα, 2 λάθη και 2 μπλοκ. Το Green Rose είχε 8/40 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 7/14 βολές, 38 ριμπάουντ, όπως και 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 17 λάθη και 1 μπλοκ.

Kasonic Beers (Γ. Ζυγούρης): Ασημακόπουλος 11(10ρ.), Γκόνης 2(4ρ.), Γ. Ζυγούρης 6(9ρ.), Ε. Ζυγούρης 6(4ρ.), Κόκκαλης, Λύκος 2(6ρ.), Προσηλιακός 22(10ρ.), Χατζημιχαήλ 22(10ρ.)

Green Rose (Καναβάρος): Αποστολόπουλος 10(4ρ.), Βαχαβιώλος 2(5ρ.), Δημητρόπουλος, Καναβάρος 7(1ρ.), Κοπανίτσας 5(1ρ.), Λώλος, Ροζάκης 2, Τριανταφυλλόπουλος, Τριτάκης 9(13ρ.), Χρυσάφης

Τι μας άρεσε: Η γενική εικόνα των Kasonic Beers στην αναμέτρηση.