25/09/2024
Golden Steak Evosmos 16 10 6 17 - 49 -
Brokers 10 11 7 15 - 43 -

Ξεκίνησαν "ψημένοι" οι Golden Steak Evosmos

Σε ένα αρκετά αμυντικό παιχνίδι οι Golden Steak Evosmos μπήκαν με το δεξί στη φετινή Master καθώς επικράτησαν με 49-43 των Brokers. Η 1η περίοδος ήταν αρκετά κλειστή καθώς οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ. Όμως το πάνω χέρι άνηκε στους Golden Steak Evosmos, οι οποίοι ήταν πιο αποτελεσματικοί στο σκοράρισμα και έκλεισαν το δεκαλέπτο προηγούμενοι με 16-10.

Στην 2η περίοδο και οι δύο ομάδες έδωσαν έμφαση στα αμυντικά τους καθήκοντα δυσκολεύοντας αμφότερες τις αντίπαλες επιθέσεις. Το επί μέρους σκορ 10-11 δείχνει την αποτελεσματική αμυντική λειτουργία και προμήνυε ένα ανταγωστικό δεύτερο μισό. Στο τέλος του δεκαλέπτου οι Golden Steak Evosmos είχαν το προβάδισμα με 26-21.

Η 3η περίοδος δεν διέφερε συγκριτικά με την προηγούμενη. Οι άμυνες είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο και το σκορ δεν νέβηκε ιδιαίτερα χάρη σε αυτές. Η μαχητικότητα των ομάδων κάτω από το καλάθι τους ήταν πλοηγός. Όταν ακούστηκε η κόρνα της λήξης του δεκαλέπτου οι Brokers είχαν μειώσει τη διαφορά κατά έναν πόντο σε σχέση με την προηγούμενη περίοδο και το σκορ ήταν 32-28.

Στην 4η περίοδο οι ομάδες έγιναν πιο επιθετικές συγκριτικά με το υπόλοιπο παιχνίδι. Το επί μέρους σκορ ήταν υψηλότερο αλλά δεν ήταν αρκετό από την πλευρά των Brokers για να κάνουν την ανατροπή. Η νίκη πέρασε στα χέρια των "χρυσών μπριζολών" με 49-43 και πήραν την πρώτη νίκη στην φετινή Master.

Novibet MVP της αναμέτρησης ήταν ο Ρικάρντο Στεάι με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασσίστ.

Από την πλευρά των Brokers ξεχώρισε ο Γρηγόρης Τσιρκινίδης με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Golden Steak Evosmos: Γιαννούσης 6 (1), Γιολβάνης 3 (1), Γκόζης 2, Καφρίτσας 10, Μαυρένης 0, Μπεκίρι 16 (1), Μπρακόπουλος 0, Στεάι 12

Brokers: Βλάχος 6, Γάτος 4, Κολοκωτρώνης 9 (1), Μαυρομανώλης 0, Μοσχάκης 2, Πεχλιβάνης 1, Τσιρκινίδης 18 (3), Χ"γιαννακίδης 3 (1), Ψαρρόπουλος 0