18/03/2023
Collectors 10 9 10 17 - 46 -
Most Wanted 19 17 8 12 - 56 -

Ξεκίνησαν την αντεπίθεση οι Most Wanted!

Επιστροφή στις νίκες για τους Most Wanted στον δεύτερο όμιλο της Evolution League, καθώς στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής κέρδισαν τους Collectors με 46-56 και παραμένουν σε απόσταση αναπνοής από την πρώτη τετράδα!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 6-0 στα πρώτα τρία λεπτά, οι Most Wanted με 6 πόντους του Κωνσταντίνου, 5 του Πίκουλη και 5 του Γιώργου Παπαδόπουλου, προηγήθηκαν με 10-19. Ο Αγγελομάτης ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας τους 7 από τους 10 πόντους της ομάδας του.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 7 πόντους του Κάλα και 4 του Μπλιθικιώτη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 17 πόντων, 19-36. Δεν μπόρεσαν οι Collectors να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους που πέτυχε ο Παπασπύρος.

Εντελώς διαφορετικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Most Wanted να διατηρούν πάντως την διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 29-44, χάρη σε τρίποντο του Καραμασιώτη και βοήθειες των Μπλιθικιώτη - Πίκουλη. Ο Κώστας Αναστόπουλος με 4 πόντους και ο Τσατσάνης με ένα τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 29-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Αγίου Νικολάου και έτσι οι "Καταζητούμενοι" έφτασαν δίκαια στη νίκη με 46-56, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Καραμασιώτη, Πίκουλη, Κάλα και Μπλιθικιώτη. Για τους "Συλλέκτες" στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Τσατσάνης, Κώστας Αναστόπουλος, Αγγελομάτης, Λαγός και Παναγιώτης Αναστόπουλος, καταφέρνοντας να μαζέψουν την διαφορά της ήττας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/10 βολές, 18/46 δίποντα και 2/16 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 5/9 βολές, 18/44 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Πολυτιμότερος των Collectors ο Κώστας Αναστόπουλος με 18 πόντους, έχοντας 9/14 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson mvp των Most Wanted ο Γιώργος Παπαδόπουλος με 10 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 3/6 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Collectors (Αγγελομάτης): Αναστόπουλος Κ. 18, Παπαδόπουλος Ι., Παπασπύρος 7, Τσατσάνης 6 (2), Αγγελομάτης 9, Αναστόπουλος Π. 3, Γαζεπίδης

Most Wanted (Nioniovic): Ελευθεράκης 2, Παπαδόπουλος Γ. 10, Καραμασιώτης 9 (3), Κωνσταντίνου 6, Πίκουλης 9 (1), Κάλας 10 (1), Μιτζέλος, Μπλιθικιώτης 8, Κουσάκης 2

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό πρώτο μέρος των Most Wanted!