30/05/2023
Jackals 13 17 9 16 - 55 -
Atlanta Socks 18 18 18 12 - 66 -

Ξεκίνησαν με νίκη οι Atlanta Socks!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Atlanta Socks και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τις όμορφες συνεργασίες του Κυριακού και του Βορνίτη, όμως οι Jackals δεν άργησαν να απαντήσουν και να κρατηθούν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Τζόκα και του Τάσκα διαμορφώνοντας το 13-18.

Οι Jackals ανέβασαν την απόδοση τους στη δεύτερη περίοδο και προσπάθησαν να μειώσουν με τον Βούλγαρη και τον Δημητρόπουλο να είναι ασταμάτητοι κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους, όμως οι Atlanta Socks έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και έβρισκαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Κεσίσογλου, τον Χατζηκυριακίδη και τον Εμμανουήλ να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες στο 30-36.

Στην τρίτη περίοδο οι Atlanta Socks μπήκαν αποφασισμένοι να φτιάξουν μία διαφορά ασφαλείας και το κατάφεραν με τον Κυριακού και τον Κεσίσογλου να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι,. Οι Jackals παρά τις προσπάθειες του Σκανδάλη, του Τζόκα και του Δημητρόπουλου δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί και πλήρωσαν την αστοχία από τη περιφέρεια με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 39-54.

Στην τέταρτη περίοδο οι Jackals βελτίωσαν την άμυνα τους και αυτό τους έδωσε ρυθμό και στην επίθεση όπου ο Τάσκας και ο Δημητρόπουλος πέτυχαν πολλά μεγάλα καλάθια μειώνοντας την διαφορά, όμως οι Atlanta Socks έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 55-66.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θανάσης Κυριακού με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Για τους Jackals ξεχώρισε ο Θανάσης Βούλγαρης με 5 πόντους, 17 ριμπάουντ και 2 ασσίστ.

Jackals: Δημητρόπουλος 14, Τάσκας 9(1), Τζόκας 12(4), Ζωγράφος Μ. 2, Ζωγράφος Κ. 2, Βούλγαρης 5, Σκανδάλης 5(1), Χριστοφίδης 3, Κατσαβός 3(1).

Atlanta Socks: Βούλγαρης, Κατσικαρίδης 1, Κυριακού 22, Εμμανουήλ 9(1), Κεσίσογλου 15(2), Γκιόκας, Χατζηκυριακίδης 5(1), Βορνίτης 14(2).

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη εμφάνιση του Θανάση Κυριακού.